Hayırsever Uslu Ailesinden Bünyan Devlet Hastanesi'ne Anlamlı Bağış Hayırsever Uslu Ailesinden Bünyan Devlet Hastanesi'ne Anlamlı Bağış

İzmir Buca'da yaşayan 48 yaşındaki Ziya Solmuş, askerlik yıllarında kalıtsal böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Yaklaşık 15 yıl boyunca diyaliz tedavisi gördü. Diyalizde tanıştığı 41 yaşındaki Nalan Özgün Solmuş ile 2014 yılında evlenen Ziya Solmuş'a, 2016 yılında, eşi Nalan'a ise ertesi yıl Prof. Dr. Erhan Tatar tarafından kadavradan böbrek nakli gerçekleştirildi.

Ailedeki diğer bir kuzen, Hakim Solmaz, 2019 yılında aynı doktorun müdahalesiyle sağlığına kavuştu. Ardından, ailedeki 4. diyaliz hastası olan Nalan Özgün Solmuş'un kuzeni Gülcan Koçer, 1 Ocak'ta Prof. Dr. Erhan Tatar liderliğinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi'nde kadavradan böbrek nakli oldu.

Aile üyeleri, bu sağlık zaferini kutlamak ve minnettarlıklarını iletmek için Koçer'i hastanede ziyaret etti. Prof. Dr. Tatar, ailenin yaşadığı bu özel anı paylaşarak, genetik rahatsızlıklarla mücadeledeki başarılarını vurguladı.

PROF. ERHAN TATAR: BÜYÜK ŞANS

Nakil ameliyatlarını yapan Prof. Dr. Erhan Tatar, kalıtsal böbrek hastalığı bulunan kişilerde, akrabalar arasında böbrek nakli yapma ihtimalinin azaldığını, bu hastaların mutlaka kadavradan uygun organın çıkmasını beklediklerini söyledi.

Ailenin nakil yapılan son üyesinin de taburcu edilmeye hazırlandığını anlatan Tatar, "Kadavradan nakil ülkemizde sınırlı. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında oldukça düşük. Bu aile bu konuda şanslı. Kadavradan aynı aile içerisinde dört kişiye böbrek nakli yapılması büyük şans." dedi.

Türkiye'de daha çok canlıdan organ nakli yapıldığını, kadavradan nakil konusunda çoğu aileden onay alamadıklarını ifade eden Tatar, "Son üç aydır 6 beyin ölümü gerçekleşti. Son ailemiz organ bağışı yaptı. Diğer 5 aileden maalesef organ bağışı onayı gelmedi. Eğer gelmiş olsaydı 40'a yakın organ, hastalarımız için bir şans olacaktı. Maalesef gerçekleştiremedik. Gülcan Hanım bu anlamda son acılı ailenin bağışıyla hayata döndü" diye konuştu.