Hatırlatmak gerekirse, kamu sektöründe çalışanlar için maaşlara yapılacak enflasyon farkı ödemeleri, toplu sözleşmede yer alan yüzde 6 oranı, seyyanen zam ve enflasyon farkı temel alınarak hesaplanmaktadır.

Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, memurların ve emeklilerin ne kadar zam alacaklarına dair merak büyüyor. Kamu çalışanları için maaş artışlarının nasıl hesaplandığını anlamak önemli bir konu haline geliyor.

Ancak, enflasyon farkı ve maaş artışlarına dair kesin bilgilere ulaşmak için, resmi açıklamaların yapılmasını beklememiz gerekiyor. Kamu sektörü çalışanları ve emekliler, bu süreçte güncel gelişmeleri yakından takip etmelidirler. İlgili kurumlar tarafından yapılacak resmi açıklamalar, memur ve emekli maaşlarındaki değişiklikleri netleştirecektir.

Yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranları

Temmuz enflasyonu: % 9,49

Ağustos enflasyonu: % 9,09

Eylül enflasyonu: % 4,75

Yılın ikinci yarısının ilk 3 ayındaki kümülatif enflasyon

Eylül ayındaki enflasyonun beklentiler doğrultusunda yüzde 5 civarında gelmesi halinde ilk 3 aydaki kümülatif enflasyon yüzde 25,12 olacaktır. Bu durumda enflasyon farkı yüzde 18,03 olacaktır.

Yılın geri kalanına yönelik simülasyon ve enflasyon farkı hesaplaması

Yılın geri kalan Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yüzde 5 civarında bir enflasyon çıkması halinde 6 aylık kümülatif enflasyon yüzde 44,84, bu durumda enflasyon farkı yüzde 36,64 olacaktır.

Motorinde İndirim Bekleniyor! İndirim Tutarı Bugün Netleşecek! Motorinde İndirim Bekleniyor! İndirim Tutarı Bugün Netleşecek!

1 Ocak 2024'teki zam ne kadar olacak?

Eğer, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yüzde 5 civarında enflasyon çıkarsa yüzde 36,64 oranındaki enflasyon farkına, 2024 yılı toplu sözleşme oranı olan yüzde 15 eklenecektir. Bu halde enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı dahil olmak üzere toplam maaş zammı yüzde 57,13 olacaktır.

Maaş zammı hesaplanırken toplama ve çıkarma yapılmaz

Yukarıdaki memur maaş zammına yönelik hesaplamalar yapılırken, bazı ziyaretçilerimiz toplama ve çıkarma yapmaktadır. Ancak, kümülatif zam veya enflasyon farkı hesaplaması yapılırken çarpma ve bölme işlemi yapılmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı da bu şekilde yapmaktadır.

Emekliler 2024 Ocak'ta ne kadar zam alacak?

SSK ve BağKur emeklilerine enflasyon farkı kadar zam yapılmaktadır. Ancak, TBMM'den geçirilen kanunlarla bu zam oranları değişmektedir. Bir kanun çıkarılmaması ve Ekim, Kasım, Aralık aylarında yüzde 5 enflasyon çıkması halinde SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 44,84 oranında zam alacaktır.

gazetememur