Birgün'den İlayda KAYA'nın haberine göre, Sağlık Bakanlığı'nın ülke genelinde farklı illerde açtığı 22 ruh sağlığı ve hastalıkları uzman hekim kadrosu, Adana 5 Ocak Devlet Hastanesi'nin eklenmesiyle birlikte gece yarısı 23'e çıkarıldı. Aynı zamanda göz hastalıkları uzman hekim alanında da Adana'daki bir hastaneye fazladan kadro açıldığı tespit edildi, bu durum ise kişiye özel kadro ve usulsüzlük iddialarını beraberinde getirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın geçen ay başlattığı 114'üncü Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kurasına başvurular sırasında, atama kadrosunda usulsüzlük yapıldığı iddia edildi. 21 Aralık'ta ruh sağlığı ve hastalıkları uzman hekim alanında saat 17.30'da açılan 22 kişilik kadro, gece yarısı 03.00'te güncellendi. Güncellenen sayfada bir kişilik daha kadro eklenerek toplam kadro sayısı 23'e çıkarıldı. Bu güncelleme Adana'da yapıldı ve ekstra bir duyuru olmaksızın gerçekleşti. Aynı şekilde, göz hastalıkları alanında da Adana'dan kadro açıldığı ancak gece yarısı ekstra bir duyuru yapılmadan kadro güncellendiği belirlendi. Normalde kişi sayısına denk gelecek şekilde açılması gereken kadronun bir fazla açılması, usulsüzlük iddialarını beraberinde getirdi.

Bu gelişmeler, zorunlu hizmet atamalarının şeffaf bir şekilde ve eşit bir temelde yapılmadığına dair endişelere neden olurken, Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda açıklama yapması bekleniyor.

FAZLA KADRO AÇILDI

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan hekimler, süreçteki usulsüzlüğe tepki göstererek, “Psikiyatri ile birlikte göz hastalıkları için de bir kadro açıldı. Atama usulüne aykırı olarak 21 Aralık saat 17.30’da ilan edilen kadrolar gece yarısı ek duyuru yapılmadan güncellendi ve atama usullerine aykırı olarak atama bekleyen kişi sayısından fazla olarak kadro açıldı. Bu atamaya girecek olan hekimlere haksızlık yapılıyor ve kişiye özel kadro şüphesini doğuruyor. Haksızlık istemiyoruz. Hakkımızı arayacağız” dedi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise “Kadro açıldıktan sonra ek olarak kadro açılıp duyurusu yapılmamışsa zaten bu bir usulsüzlüktür. Bu muhtemelen torpilli ya da iktidara yakın üst düzey bir yetkilinin yakınına açılan kadrodur. Yapılan hukuka ya da atama yönetmeliğine uygun bir işlem değildir” ifadelerini kullandı. Öte yandan hekimler, Adana’da kişiye özel göz ve psikiyatri alanına fazladan eklenen kadrolara Adana’daki eski bir AKP’li yöneticinin oğlu ve gelininin atanabileceğini öne sürdü.

∗∗∗

115.Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kura İlanı Yayınlandı! 115.Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kura İlanı Yayınlandı!

KURA ÇARŞAMBA GÜNÜ ÇEKİLECEK

Atamaya giren hekimler, kura çekimleriyle yerleşiyor. Belirli bir süre içinde tercihte bulunan hekimler, kura çekimine katılıyor ve atanıyor. Başvurular bugün sona erecek, kura çekimi çarşamba günü yapılacak.

Editör: Serap