Rize Belediyesi'nde çalışan yaklaşık 650 sendikalı işçinin merakla beklediği Toplu İş Sözleşmesi süreci Yüksek Hakem Kurulu tarafından sonuçlandırılmak üzere. İşçilerin umutla beklediği bu kararın önümüzdeki hafta taraflara iletilmesi planlanıyor.

YÜKSEK HAKEM KURULU İLK 6 AY İÇİN %40 ZAM DEDİ

Toplu İş Sözleşmesinde, işyerinde yetkili olan Hizmet İş Sendikası'nın talepleri dikkate alınmayacağı belirtiliyor. Yüksek Hakem Kurulu'nun önerdiği zam oranlarına göre, işçilere altı aylık dilimler halinde zam yapılacak. Buna göre, ilk altı ayda %40, ikinci altı ayda %25, üçüncü ve dördüncü altı aylarda ise yaklaşık %20 oranında zam yapılması öngörülüyor. Ayrıca, sosyal yardımların da %30-40 oranında artırılacağı belirtiliyor.

HİZMET İŞ SENDİKASININ HESABI TUTMADI

Hatırlanacağı üzere, Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Rize Belediyesi yetkilileri ile Hizmet İş Sendikası Rize Şube yetkilileri arasında anlaşma sağlanmış, ancak anlaşma sonrası sözleşmenin taraflara iletilmemesi nedeniyle sürecin tamamlanamadığı biliniyor. Hizmet İş Sendikası, Yüksek Hakem Kurulu'na giden bazı sözleşmelerdeki yüksek artışları gerekçe göstererek, kamu çerçeve sözleşmelerinin esas alınmasını eleştirmişti.

SENDİKA GREV OYLAMASI YAPMIŞTI

Rize Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, Hizmet İş Sendikası ile belediye yönetimi arasında yaşanan anlaşmazlıkla devam ediyor. Hizmet İş Sendikası, imzalanan sözleşmenin kamu çerçeve sözleşmelerine uygun olmadığını ileri sürerek sözleşmeyi uygulamamış ve konuyu grev oylamasına taşımıştı.

HAKEM KURULU KAMU ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİNE UYMAKTAN VAZGEÇTİ

Ancak bu süreçte Hizmet İş Sendikası'nın hesapları beklenildiği gibi sonuç vermedi. Birden fazla belediyenin etkisiyle Yüksek Hakem Kurulu, Toplu İş Sözleşmelerinde kamu çerçeve sözleşmesine uymaktan vazgeçti ve belediyelerin mali durumlarını esas alarak kararlar aldı. Bu durum, Rize Belediyesi için hazırlanan ve önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Toplu İş Sözleşmesinin, sendikalı işçiler arasında hayal kırıklığına neden olabileceği öne sürülüyor.

SENDİKANIN HESABI TUTMADI İŞÇİLER MAĞDUR OLDU

Yüksek Hakem Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe girecek olan Toplu İş Sözleşmesinin Rize Belediyesindeki sendika üyeleri tarafından nasıl karşılanacağı ise merak edilen bir konu haline geldi. Belediye işçilerinin bu duruma nasıl tepki vereceği yakından takip ediliyor. Hizmet İş Sendikası'nın beklentilerinin karşılanmaması, belediyede çalışan işçilerin geleceği açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.