TRT’deki skandal harcamayla ilgili Müfettişlerin ödemeye şerh düştükleri ve onay vermedikleri öğrenildi.

Sözcü gazetesinde yer alan haberde;

TRT'de bir yöneticinin harcamaları, yapılan teftiş sonucunda incelenmeye alındı. Yapılan incelemede, üst düzey bir yöneticinin ABD seyahati sırasında gerçekleştirdiği 3 günlük harcamanın 1.5 milyon lira olduğu ortaya çıktı. Müfettişlerin yaptığı incelemede, bu harcamanın uygun bulunmadığı ve onaylanmadığı kaydedildi. Haber kaynağı, müfettişlerin harcamaya 'şerh düşüldüğü' konusunda bilgi verdi.

TRT'de yaşanan bazı harcama skandalları kurum içinde krize neden oldu. Bir grup TRT çalışanının Topuk Yaylası'nda gerçekleştirilen istişare toplantısına katılmaları için kişi başı 7 bin 500 lira ödendiği ortaya çıktı. Bu durum, TRT'de büyük tartışmalara neden oldu.

Ayrıca, TRT'nin sosyal medya danışmanlığı için her ay 25-30 bin dolar ödeme yaptığı ve bu ödemelerin Londra merkezli K. Network isimli bir şirkete yapıldığı belirlendi. Yapılan araştırmalarda, TRT'nin bu şirketin bir yöneticisinin üst düzey yöneticilerinden birinin arkadaşı olduğu iddiaları da gündeme geldi. Bu iddialar, TRT içinde daha da büyük bir krize neden oldu.

TRT'nin tarafsızlığı tartışılan ve izlenme oranları düşük olan kanalı, vatandaşların vergilerinden büyük bölümünü alması nedeniyle gündemdeki skandallar Meclis'e taşındı. Meclis KİT Komisyonu üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT hakkında verdiği soru önergesinde, üst düzey bir yöneticinin kurumun milyonlarca lira ödediği bir dış yapım şirketine yakınını 'gizli ortak' olarak yerleştirdiği iddiasını sordu.

Sertel ayrıca, TRT yöneticilerinin birinci derece yakınlarının yapım şirketlerinde çalışan ya da ortak olup olmadığını, varsa kimler olduğunu ve bu firmaların TRT'de aldıkları işlerin maddi karşılığının ne kadar olduğunu da sordu. Bu sorulara cevap verilmesi istendi.