Beklentileri karşılamak üzere yeni asgari ücret açıklandı ve miktarı 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Bu gelişmenin ardından gözler seçim öncesi memurlara yönelik zam vaadine çevrildi. En düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltileceği duyurulmasının ardından CHP'den bir açıklama geldi.

CHP, memur maaşlarının asgari ücrete göre en az 28 bin 505 lira olması gerektiğini belirtiyor. Konuyla ilgili tartışmalar sürerken, memurların yaşam standartlarının iyileştirilmesi konusunda farklı görüşler ortaya çıkıyor.

Ek MTV'de Karar Günü: Gözler Anayasa Mahkemesinin Kararında! Ek MTV'de Karar Günü: Gözler Anayasa Mahkemesinin Kararında!

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, asgari ücret ve en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltilmesi vaadiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Memur maaşının bayramdan sonra belirleneceğini hatırlatan Akdoğan, güncel asgari ücret miktarına göre memur maaşlarının en az 28 bin 505 lira olması gerektiğini söyledi.

Akdoğan memur maaşlarıyla ilgili partisinin önerisinin ise 37 bin 500 lira olduğunu belirtti.

"BİZİM ÖNERİMİZ İSE 37 BİN 500 LİRA"

Akdoğan, CHP’nin asgari ücret önerisinin 15 bin lira olduğunu anımsatarak, “Bizim önerimizin üzerinden gidersek, yine 2012 standartlarına giderek 2,5 katını alırsak en düşük memur maaşının 37 bin 500 lira olması gerekiyor. Bu olur mu, makul mü, bu rakamlar çok mu büyük? Evet, bu rakamlar normal şartlar altında çok büyük. Ancak bu enflasyonist ortamda büyük değil. Bu rakamlar evet çok büyük, ancak madeni paranın basım masrafının madeni paranın değerinin altında olduğu bir ortamda çok büyük değil.” dedi.

Ayrıca Akdoğan, alım gücünün düştüğüne de öne sürerek, “Yoksulluk sınırının 33 bin 750 lira olduğunu hepimiz biliyoruz. Yoksulluk sınırı 33 bin 750 liraysa bizim hem asgari ücret önerimiz hem de 2,5 katıyla çarpıp 2012 standartlarına dönüp bulduğumuz 37 bin 500 liralık en düşük memur maaşı önerimiz birbirini tutuyor.” diye konuştu.