Atalay, “Son 25 yılda böyle bir sıkıntı görmedim” diyerek asgari ücrete mutlaka düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Türk-İş Başkanı Atalay: “25 Yıldır Böyle Bir Enflasyon Görmedim”

Atalay, Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e yaptığı açıklamada, son yılların en zor ve sıkıntılı dönemini yaşadıklarını belirtti. “Ben, 25 yıldır enflasyonun bu kadar ezdiği bir dönem görmemiştim, yaşamamıştım. Enflasyonun durdurulması, asgari ücrette de iyileştirme yapılmak zorunda. Enflasyon durdurulmazsa, yapılacak bir iyileştirmenin hükmü bir ay bile sürmez. Ücretliler, emekliler büyük sıkıntı içinde. Daha önce sabit gelirlilere nefes aldıracak düzenlemeler yapılıyordu. Bu düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz,” dedi.

Şimşek: ‘Hastane Müdürü Şebeklik Yapıyor’ Şimşek: ‘Hastane Müdürü Şebeklik Yapıyor’

Asgari Ücrette İki Kez Belirlenme Talebi

Atalay, asgari ücreti belirlerken 18 bin TL olması ve yılda iki kez belirlenmesini şart koştuklarını ifade etti. “Bu toplantıda dört asgari ücretli kardeşimiz vardı. Biz onların sözcülüğünü yaptık. 18 bin TL’nin altında asgari ücret belirlendiği, yılda iki kez belirlenme önerisi de dikkate alınmadığı için karara muhalefet şerhi koymuştuk. Sendika olan yerde asgari ücret olmaz. Asgari ücretli kardeşlerimiz kasapta, manavda, terzide yani özel sektörde çalışıyor. Sendikalı olmadığı için grev de yapamıyor, hakkını arayamıyor. Biz, kanunun verdiği yetkiye dayanarak komisyonda onları temsil ediyoruz,” dedi.

Vergi Adaletine Vurgu

Atalay, çalışanların ana probleminin vergi ile ilgili olduğunu belirtti. “Biz yıl başından bu yana vergi konusunu gündeme getiriyor, el ilanlarıyla, afişlerimizle, pankartlarımızla az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması için mücadele veriyoruz. 12 ay çalışıyor, bunun 1,5 aylık geliri vergiye gidiyor, 10,5 ay maaş alınmış oluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi ile ilgili düzenlemeler yapacak. İşçiler lehine düzenlemeye ihtiyaç var. Bu konuda Türk-İş, Hak İş ve DİSK konfederasyonları olarak vergi adaletinin sağlanması konusunda ortak mücadele vereceğiz. Taleplerimiz ortak. Vergi teklifi meclise geldiğinde parti genel başkanlarıyla görüşeceğiz, il ve ilçelerde sendika şubelerimizde, işçinin olduğu her yerde kapsamlı toplantılar yapacağız. Tek isteğimiz adil bir vergi sistemi,” diye konuştu.

Atalay, asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi gerektiğini ve sabit gelirlilerin en sıkıntılı olduğu dönemi yaşadıklarını belirterek, “İşçi, işçi emeklisi, asgari ücretlinin durumu düzeltilmeli. Mutlaka bir düzenleme yapılmalı. Son 25 yılda böyle bir sıkıntı görmedim,” ifadelerini kullandı.