Eylül ayının verileri, ağustos ayına göre biraz daha ılımlı bir tablo çizdi. Ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 58,94 seviyesindeyken, Eylül ayında bu rakam yüzde 61,53'e yükseldi. Aylık bazda ise ağustosta yüzde 9,09 olan enflasyon, Eylül ayında yüzde 4,75'e geriledi.

Bu veriler, AA Finans'ın Eylül ayı enflasyon beklenti anketiyle uyumlu bir şekilde geldi. Beklenti anketine göre, enflasyonun yüzde 5 artması ve yıllık bazda yüzde 61,91'e yükselmesi öngörülmüştü.

Türkiye'nin enflasyon mücadelesi devam ediyor ve TÜİK'in açıkladığı son veriler, ekonomi politikalarının önemini bir kez daha vurguluyor.

69

Yıllık artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 92,48 ile lokanta ve oteller oldu

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 20,16 ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 92,48 ile lokanta ve oteller oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Eylül ayında, bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 2,59 ile giyim ve ayakkabı oldu.

20-1

Aylık artışın en yüksek olduğu grup 30,27 ile eğitim

İslam Memiş’den 2024 Altın Fiyatlarıyla İlgili Bomba Tahmin! İslam Memiş’den 2024 Altın Fiyatlarıyla İlgili Bomba Tahmin!

En dikkat çeken ayrıntı, Eylül ayının aylık artış oranında görülüyor. Bu dönemde, aylık artışın en yüksek olduğu grup yüzde 30,27 ile eğitim oldu. Eğitim grubundaki bu yüksek artış, ekonomik dengeler üzerinde etkili olabilir.

Ayrıca, raporun bir başka ilginç yönü, bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grubun yine eğitim olmasıdır. Bu durum, eğitim maliyetlerinin hızla yükseldiğini gösteriyor ve bu, aileler ve öğrenciler için mali açıdan zorlayıcı bir durum olabilir.

TÜİK tarafından açıklanan bu veriler, ekonomik koşulların ve tüketici harcamalarının izlenmeye devam etmesi gerektiğini gösteriyor.

egiğim

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi yıllık yüzde 67,22, aylık yüzde 5,06 oldu

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 5,06, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 54,66, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,22 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,75 olarak gerçekleşti.