TBMM'ye sunulan  yeni Torba Yasada, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli düzenlemeler bulunuyor. Torba yasa içindeki 54. madde kapsamında yer alan Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlularına yönelik düzenleme bulunmaktadır. Bu madde, GSS prim borçlularına af getirilmesini yönündedir.

Kimler Bu Medde’den Yararlanabilecek?

Af kapsamında, 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanlar yararlanacak. Bu düzenleme ile ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri, gecikme cezası ve gecikme zammının tamamından vazgeçilecek.

GSS primleri asgari ücrete göre belirlendiğinden, bu yılın sonuna kadar ödenecek prim tutarı aylık 402 lira, yıllık da 4 bin 802 lira. 2024 yılında asgari ücrete gelecek artış oranında GSS primleri de artacak.

FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma Suçundan Aranan Ebe Yakalandı! FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma Suçundan Aranan Ebe Yakalandı!

Torba yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi durumunda, Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşacak. Bu düzenleme sayesinde halihazırda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın, yeni yıla GSS prim borcu olmadan girmesi bekleniyor.

Editör: Serap