Mahkeme Süresiz Sözleşmeli 4/B Personeli Haklı Bularak Kadroya Geçirdi!

Süresiz sözleşmeli personelin kadroya geçişinin sağlanmasını isteyen Mahkeme, yaygın adıyla süresiz sözleşmeli olarak bilinen 4/b sözleşmelilerin de 3+1 sözleşmeliler gibi kadroya geçmelerinin önünde bir engel olmadığını ortaya koydu.

Sendika 23.11.2021, 15:23 23.11.2021, 15:23 Güler Sağlam
Mahkeme Süresiz Sözleşmeli 4/B Personeli Haklı Bularak Kadroya Geçirdi!

İlk kez saglikpersoneliHABER.NET olarak duyurduğumuz "Sözleşmeli Personelin Kadro Talebini Mahkeme Kabul Etti!" haberimizin ardından Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş'da açıklama yaptı. 

4/b süresiz sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadroya geçirilmesi

Gaziantep’te süresiz sözleşmeli sağlık teknikeri olarak görev yapan F.Y.’nin, 3 yılını doldurduktan sonra 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye eklenen 45/A maddesi gereğince 3+1 sözleşmeli kadro statüsüne geçme talebi, Sağlık Bakanlığı tarafından reddedildi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Bu durum üzerine sağlık teknikeri adına dava açan Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi, dava dilekçesinde Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘kadroya atanması istemiyle yapılan başvurunun reddedilmesi’ kararının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.

Gaziantep 3. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Sağlık-Sen haklı bulundu. Mahkeme kararında, “Sözleşmeli personel statüsünde görev yapan kişilerin, anılan kanun maddesindeki düzenlemelerden yararlandırılması gerektiği açık olup, aksi durum Hukuk Devleti ilkesine ve eşitlik ilkesine aykırı olacaktır” denildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘kadroya atanması istemiyle yapılan başvurunun ret edilmesi’ kararının hukuka, eşitlik ilkesine ve hakkaniyete uygun bulunmadığı sonucuna varan mahkeme, Bakanlık tarafından verilen ret kararının oybirliğiyle iptaline karar verdi.

Böylece Sağlık-Sen, birçok ilde 4/b süresiz sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadroya geçirilmesi konusunda açıp kazandığı davalara bir yenisini daha ekledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
ben 1 yıl önce
la git hemen sahiplenme senin bu çorbada bir tuzun yok sen ne yemişleniyorsun
anne 1 yıl önce
her halikarda hakları bunları bizde biliyoruz sizde bişeyler yapında bitsin bu işkence ikidebi umut verip sonra unutuluyor yeter artık bi çözum bulun olcekti olsa la işolmuyo
Sağlık bakanim duy hemsire kamudisi hemsire 1 yıl önce
Bizler hemsireyiz adımıza ASe dediler kamuda aile hekimliğinde kadrolu hemşire meslekdaalarimizla aynı işi yapıyoruz ama aynı haklara sahip deiliz yıllardır görev yapıyoruz ama üvey evlat muamelesi görüp kadro vermiyorsunuz sayin bakanım su neden bu konuda birşey yapmiyosunuz ya kadro istiyoruz ve covidde mücadelemizde birçok arkadaşımız bakın birçok covid oldu çocuğuna ailesine bulaatirfi ek ödeme vermediniz ve insanlar aldık gibi düşünüyor bizi para avcısı gibi goryr yapmayın bakanım tukendik yorulduk motivasyonumuz artık yerle bir kadro istiyoruz ek odememizi istyrz bakanım lütfen sesimizu duyun sesimizi duyun bakanım haykırıyoruz size sesimizi duyun bakanım
13 ay önce
dernek olarak açılan davaya müdahil olmaya utanmıyorlarda yazık sendikacılığınız batsın
15
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?