Sözleşmeli Personelin Kadro Talebini Mahkeme Kabul Etti!

Rize İdare Mahkemesinin kararının ardından 3+1'e tutulmayan sözleşmeli personelin kadro talebiyle ilgili bir mahkeme kararı da Isparta İdare Mahkemesinden geldi. Mahkeme, 3+1'e tutulmayan sözleşmeli personel için de 633 sayılı KHK hükümlerinin uygulanarak 3+1'e tabi tutulmaları gerektiği yönünde karar verdi.

Mevzuat 22.10.2020, 09:59 22.10.2020, 14:25 Güler Sağlam
Sözleşmeli Personelin Kadro Talebini Mahkeme Kabul Etti!

Isparta İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan ve 3+1'e tutulmayan sözleşmeli personel için de 633 sayılı KHK hükümlerinin uygulanarak 3+1'e tabi tutulmaları gerektiği yönünde karar verdi.

Karar bölge idare mahkemesince uygulanırsa emsal niteliği taşıyacak.

Diyanet-Sen Hukuk Müşavirliği’nce davası takip edilen 4/B Sözleşmeli personelin kadro talebi kabul edildi. 4/B sözleşmeli personel mahkeme kararı ile kadroya geçti.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Mahkeme kararında açıkça, yeni kanun hükmünün idare için zorlayıcı nitelik taşıdığı belirtilmiştir. Yine mezkur kararda daha önce atanan sözleşmeli personelin kadroya geçiş hakkından yararlanamayacağına dair bir yasaklama olmadığı da açıkça zikredilmiştir.

Karar ile ilgili konuşan Diyanet-Sen Hukuk Müşaviri Av. Hacı Muharrem Mankır “Emsal oluşturan bu kararla birlikte, sözleşmeli olarak görev yapan ve 633 Sayılı Kanunun 10/A madde kapsamı dışında atanan personelin de belirli kriterleri taşıması halinde kadroya geçiş hakkı olduğu pekiştirilmiş oldu. Rize İdare Mahkemesinden sonra Isparta İdare Mahkemesinden alınan karar, bu hususta Hukuk Müşavirliğimizin ısrarlı çalışmalarındaki haklılığını açıkça ortaya koymuş oldu. Aynı durumda olan Diyanet-Sen üyelerinin de dosyaları tarafımızca titizlikle takip edilmektedir.” açıklamasında bulundu.

İşte emsal niteliğindeki karar:

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?