Sendikanın Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, özellikle doktor ve teknisyenlere verilen ücretlerin düşük olduğunu ifade ederek, "Bir bardak çayın 25-30 lira olduğu yerde siz bir doktor arkadaşımıza bir teknisyen arkadaşımıza kalkıp da 35 lira önlük parası veremezsiniz. 8 lira çorap ücreti veremezsiniz. Yazıktır, günahtır" dedi.

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Anka Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, sağlık personeline yapılan giyecek yardımı ödemelerinin günümüz şartlarına uygun olmadığını belirtti. Kılık kıyafet yardımı ödemelerinin yetersiz olduğunu vurgulayan Doğruyol, bu ödemelerin güncellenmesi gerektiğini dile getirdi.

Doğruyol, "7 gün 24 saat hizmet veren sağlık çalışanlarımıza ödenen kılık kıyafet yardımı bugün maalesef komik duruma düşmüştür. Kılık kıyafet yardımlarından aynı zamanda yüzde 20 ile yüzde 27 arasında gelir vergisi ve damga vergisi kesilmektedir" diyerek, örnek fiyatları paylaştı. Doğruyol, takım elbiseye 447 lira 99 kuruş, pantolon için 94 lira, çorap için 8 lira 64 kuruş, önlük için 45 lira 20 kuruş ve ayakkabı için 126 TL'nin brüt fiyat olduğunu belirtti.

“YAZIKTIR, GÜNAHTIR”

Başkan Doğruyol konuyla ilgili çözüm yolunu da şu sözlerle anlattı:

Genel Başkan Güldiken’den 3600 Ek Göstergeye İlişkin Ali Yalçın’a Büyük Tepki! Genel Başkan Güldiken’den 3600 Ek Göstergeye İlişkin Ali Yalçın’a Büyük Tepki!

“Eğer sağlık çalışanlarına kılık kıyafet yardımı adı altında bir kalemde yılda bir kez ödeme yapıyorsanız bunun mutlaka acilen güncellenmesi gerekir. Örneğin bu oran asgari ücretin beşte biri oranında olabilir. Yani belli bir kriteri bağlamak adına söylüyorum. Memur maaş taban aylığı katsayısına endekslenebilir. Ya da reel enflasyon oranında arttırılabilir. Tabii bu reel enflasyon mevcut hükümetimizin maalesef TÜİK'e yaptırdığı ısmarlama enflasyonlar değil, gerçekten reel gerçek enflasyon düzeyinde artırılsın ki bir işe yarasın. Bu verilen ücretler hiçbir işe yaramamaktadır. Bir bardak çayın 25-30 lira olduğu yerde siz bir doktor arkadaşımıza bir teknisyen arkadaşımıza kalkıp da 35 lira önlük parası veremezsiniz. 8 lira çorap ücreti veremezsiniz. Yazıktır, günahtır ”

Editör: Serap