Aile hekimleri, yaklaşık üç bin hastaya bakarken aynı zamanda sağlık merkezinin finansal giderlerini dengelemek durumunda kalıyor. Cari ödemeler enflasyonun altında kalan aile hekimleri, ekonomik sıkıntılar nedeniyle sistemden çıkmak istiyor. Aile sağlık merkezlerinin (ASM) çoğu apartman dairelerinde hizmet vermeye çalışırken birer birer kapanması da dikkat çekiyor.

FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma Suçundan Aranan Ebe Yakalandı! FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma Suçundan Aranan Ebe Yakalandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ASM'lerin içinde bulunduğu çıkmaz durumu kabul ederek, "ASM birimlerinin kamu tarafından yapılarak kiradan kurtarılmasını tamamlayamadık" dedi. Ancak Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu (TTB AHEK) Başkanı Emrah Kırımlı, durumu eleştirerek, "Türkiye'deki her üç ASM binasından biri kiralık. Sağlık Bakanlığı, kendi yaptığı ASM'lerden de kira alıyor. İnsanlar bağış olarak sağlık ocağı yapıyor. Sonra bakanlık, o bağışçıya gidip, 'Burayı protokolle bana verin' diyor. Bu bağış olan binaya gidip oradaki çalışanlardan kira alıyor. Ha kişiye kira ödemişiz, ha bakanlığa" şeklinde konuştu.

"ALINAN KİRAYLA İKİ ASM YAPILIR"

Bakanlığın kendisine ait binaların kirasına yüzde 70’lere kadar zam yaptığının altını çizen Kırımlı, “Her ay İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün aldığı kirayla iki ASM yapılır. Sağlık Bakanlığı, iki bine yakın kişiden kira alıyor” dedi.

Editör: Serap