İçinde Hasta Olduğuna İkna Olmadı, Ambulansı Durdurup Baktı! İçinde Hasta Olduğuna İkna Olmadı, Ambulansı Durdurup Baktı!

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği’nin (SAHADER) Sosyal İşler Sekreteri Abdurrahman Aktürk, fazla mesai ücretlerinin mevcut durumda yetersiz olduğunu belirterek konuya dikkat çekti.

4857 sayılı İş Kanunu'na vurgu yaparak konuşan Aktürk, fazla mesai ücretlerinin normal mesai ücretine oranla en az bir buçuk katı olması gerektiğini ifade etti. Aktürk, bu durumun sağlık emekçilerinin adil bir şekilde ödüllendirilmesi ve motivasyonlarının yüksek tutulması açısından önem arz ettiğini belirtti.

Sağlık sektöründeki emekçilerin, artan şiddet olayları ve zor çalışma koşulları altında gösterdikleri özverili çabanın karşılığını alamamaları, sektördeki nitelikli personel kaybını da beraberinde getiriyor. SAHADER Sosyal İşler Sekreteri, bu durumun düzeltilmesi için acil önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayarak sağlık emekçilerinin hak ettikleri ücreti almalarını talep etti.

‘EN AZ BİR BUÇUK KATI OLMALI’

Aktürk, “Sağlık Bakanlığı’nın son ücretlendirme politikasına göre, sözleşmeli lisans mezunu bir sağlık meslek çalışanın fazla mesai (Nöbet) ücreti 64 TL, lise dengi bir çalışanın fazla mesai ücreti ise 55 TL, kadrolu (4A) lisans mezunu bir sağlık meslek çalışanın saatlik nöbet ücreti 75 TL. Lisans mezunu bir sağlık meslek çalışanının normal mesai saatini ele alacak olursak toplam kazanç üzerinden hesap yaptığımızda saatlik ücreti 247 TL’ye denk geliyor. Ancak bunun bir buçuk katı olması gereken fazla mesai ücreti ise 75 TL. Gelişmiş ve gelişmekte olan hiçbir ülkede fazla mesai ücreti normal mesai ücretinden az olmaz. Genellikle uygulama normal mesai ücretinin bir buçuk ya da iki katı olarak değer görmektedir” dedi.

Söz konusu durumun uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu ifade etti. Yetkililere çağrıda bulunan Aktürk, konuyla ilgili bir adım atılması gerektiğini ifade etti.

Editör: Serap