Memur-Sen, Vali Tarafından Takdir Edildi! Memur-Sen, Vali Tarafından Takdir Edildi!

Silivri Devlet Hastanesi'nde görevli bir hemşire, iddialara göre hasta yakınları tarafından şiddete maruz kaldı. Şiddete uğrayan sağlık çalışanının saçları yolundu ve yaşanan bu dehşet verici olay Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği tarafından sosyal medya üzerinden duyuruldu. Hemşirenin yolunan saçlarının fotoğrafı paylaşılırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrıda bulunuldu: "Silivri Devlet Hastanesi'nde çalışan bir arkadaşımız hasta yakınları tarafından şiddete uğramıştır. İnsanlık dışı bu varlıklar arkadaşımızın saçlarını yolacak kadar canileşmiştir. Sayın bakan bizleri duyuyor ve görüyor musunuz? @drfahrettinkoca bu hemşire sizin personeliniz! Aile Bakanlığı'nın ya da Sanayi Bakanlığı'nın değil!"

Bu şiddet olayı, sağlık çalışanlarının güvenliğinin ne kadar ciddi bir sorun olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Sağlık çalışanları, benzer vakaların tekrarlanmaması ve mesleklerini güven içinde sürdürebilmeleri için yetkililerden acil önlemler talep ediyor. Bu tür şiddet eylemleri, sağlık sisteminin işleyişini olumsuz etkileyerek toplum sağlığını da tehdit ediyor.

SAÇLARINI KESEREK SALDIRIYI PROTESTO ETTİ

Olayın ardından Birlik Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Hemşire Neslişah Karakaptan İzmir'de hemşire arkadaşlarıyla birlikte saçlarını keserek saldırıyı protesto etti.

SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIKTA ŞİDDETİ ARTIK SEYRETMESİN

Karakaptan şu açıklamayı yaptı:

-Bir hemşire olarak Silivri Devlet Hastanesi’ndeki bir meslektaşımızın başına gelen canice saldırı hepimizi çok üzmüştür ve kabul edilebilir, sessiz kalınabilir bir olay asla değildi.

-Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ne zaman sona erecek, ne zaman şiddet yasası uygulanacak? Ne zaman bizler mesleğimizi güvenli bir ortamda icra edeceğiz?

-Sağlık çalışanlarının hiçbir değeri, hiçbir kıymeti yok. Kurum girişlerine x-ray cihazlarının kurulması, güvenlik önlemlerinin artırılması, kanunen sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara ağır cezalar vermek bu kadar mı zor?

-Sağlık Bakanımızın gözünde hiç mi değerimiz, hiç mi kıymetimiz yok? Bizler Birlik Sağlık Sen olarak sayın Bakanımızdan sağlıkta şiddeti seyretmek ve kınamak yerine en etkili yasaları çıkarmasını ve bir an önce uygulamaya geçilmesini talep ediyoruz. Bir meslektaşımızın daha canından olmasını istemiyoruz.