Borsa, son bir yılda altın ve dolar getirisini büyük ölçüde geride bırakarak yatırımcısına kazanç sağlıyor. Peki, bu borsa kazanç trendi devam edecek mi? Yıl sonuna dair tahminler neler? İşte konuya dair detaylar...

Son zamanlarda borsa piyasasında görülen pozitif eğilim, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Endekslerde yaşanan sürekli yükseliş, rekorların ardı arkası kesilmezken, bu durum özellikle doktorlar ve diğer sağlık çalışanları arasında büyük bir merakla takip ediliyor. 

Bu dönemde, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verilerine göre temmuz ayında borsa en fazla getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Temmuz ayında, tüketici fiyat endeksi göz önüne alındığında, borsa yatırımcısına yüzde 9.22 oranında kazanç sunmuş durumda. Aynı dönemde, dolar yüzde 4.24 ve külçe altın yüzde 4.02 oranında kazandırma sağladı.

Bu veriler, sağlık çalışanları arasında borsaya olan ilginin artmasının arkasındaki nedenleri anlamamızı sağlıyor. Güçlü kazanç potansiyeli ve rekor seviyelerdeki performans, sağlık çalışanlarını da bu finansal araçlara yönlendiriyor. Ancak, borsa piyasası volatil bir yapıya sahip olduğundan, yatırım kararlarının dikkatli ve iyi araştırılarak verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sağlık Çalışanları Neden Borsaya giriyor ? 

Sağlık Çalışanlarının borsa girmelerinin ardında 2 temel neden var. Birikimleri enflasyon karşısından erimesin isteyen sağlıkçılar soluğu borsada alıyor. Yıllarca emek verip kazandıkları yatırımların daha da değer kazanması için bir arayış. Bu grup genellikle hekimler ve meslekte 15-20  yılını doldurmuş ebe,hemşire sağlık memuru vb  kişilerden oluşuyor.

Sağlık Çalışanlarının bir kısmıda geçim sıkıntısı nedeniyle borsaya giriyor. Özellikle halka arz işlemleri ile ayda bir kaç bin lira gelir elde edip ufak tefek masrafların çıkması bekleniyor. 

Kontrolü kaybedenler var 

Son günlerde bazı sağlık çalışanlarının ise kredi, borç alma, evini arabasını satma vb. işlere girip borsada kaldıraç sistemi ile yüklü risk alarak işlemlere girdiğine şahit olduk. Son bir kaç ayda bu yüzden tüm malvarlığını kaybedip boşanan hatta intihar eden sağlık çalışanları oldu.

Sağlık Çalışanlarının borsa işlemlerimde konu hakkından bilgisi olan uzmanlara başvurması gerekiyor. Etrafta gördükleri yüksek gelir örneklerine temkinli yaklaşmalarından fayda var.