Bakan Işıkhan’a Soruldu: Kamuda ki İşçiler Memur Kadrosuna Atanacak Mı? Bakan Işıkhan’a Soruldu: Kamuda ki İşçiler Memur Kadrosuna Atanacak Mı?

Davaya konu olan olayda, sağlık çalışanı Onur Gencer, HDP İl Başkanlığı'na yönelik bir saldırı gerçekleştirmişti. Yerel mahkeme, Gencer'i suçlu bulmuş ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 9 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Bu kararın ardından, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi dosyayı ikinci kez inceledi.

Daire, yerel mahkemenin kararını incelerken, mahkemenin işleyişinin ve kararın hukuka uygun olduğunu belirledi. İkinci inceleme sonucunda, dava dosyasındaki eksikliklerin tamamlandığı tespit edildi ve taraf avukatlarının karara yönelik itirazları esastan reddedildi.

Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'nin kararında, Onur Gencer'in suçlu bulunmasına ilişkin yerel mahkeme kararında herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı vurgulandı. Bu kararla birlikte, davanın sona erdiği ve verilen cezaların kesinleştiği belirtildi.

Olay

İzmir'de bir iş merkezinin ikinci katındaki HDP İzmir İl Başkanlığı'na 17 Haziran 2021'de gelen Onur Gencer, burada bulunan Deniz Poyraz'ı tabancayla öldürmüştü.

Gözaltına alınan ve tutuklanan Gencer hakkında, "tasarlayarak kasten öldürme", "iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme", "siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme" suçlarından dava açılmıştı.

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Gencer, son sözlerinde pişman olmadığını söylemişti. Gencer, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme ayrıca Gencer'e "Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme" suçundan 4 yıl, "Konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan 2 yıl ve "6136 sayılı Kanuna muhalefet" suçundan da 3 yıl olmak üzere toplam 9 yıl hapis cezası vermişti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, dosyayı usul yönünden eksikliklerin giderilmesi için yerel mahkemeye göndermişti. Yerel mahkeme, dosyadaki eksikleri tamamlayıp, aynı kararı vermişti.