Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Kemal Noyan, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının, deprem, sel, afet ve pandemi gibi zorlu koşullarda dahi mesleki sorumluluklarını başarıyla yerine getirdiğine vurgu yaparak, SABİM'in sağlıkta şiddeti engellemeyi ve sağlık çalışanlarının mali ve sosyal haklarını korumayı amaçlayan bir platform olduğunu açıkladı.

Noyan, 1, 2 ve 3'üncü basamak sağlık ve sosyal hizmet iş kollarını ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin başladığı 1 Ağustos'ta, sürdürülebilir sağlık hizmetini sağlamak için mali ve özlük haklarının taleplerini ilan ettiklerini hatırlattı. Sağlık Bakanı'nın bu sorunları çözeceğine dair taahhütte bulunmasına rağmen, bu yönde herhangi bir düzenleme yapılmadığını ifade etti.

Noyan, ayrıca Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 65 olarak revize ettiği bir dönemde, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 17,5'lik ücret artışının enflasyonun sebep olarak gösterilmesini eleştirerek, kamu çalışanlarının yoksulluğa mahkum edildiğini ve enflasyon karşısında ezildiğini söyledi.

SABİM üyeleri, bu sefalet dayatmasını kabul etmeyeceklerini ve mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Başkan Kubilay Yalçınkaya: Beyaz Reformla Düşen Pay Tehlike Dedi! Başkan Kubilay Yalçınkaya: Beyaz Reformla Düşen Pay Tehlike Dedi!

"DEVLETİN MEMURU YOKSUL OLAMAZ"

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) Başkanı Yunus Şimşek de 7'nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nin memurları hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, "2 yıl için Merkez Bankası'nın tahmini enflasyon oranı yüzde 48 iken ne yazık ki 7'nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile beraber, yüzde 36 yani tahmini enflasyonun 12 puan altında kalmıştır. Devletin memuru yoksul olamaz. Yoksulluk sınırı ülkemizde 39 bin TL'yi geçmiştir. Tabi sadece mali haklar açısından değil özlük hakları itibari ile de birçok güvencesiz istihdam modeli, sağlıkta şiddet vakaları hepimizin çalışma hayatını ve sağlığını etkilemiştir.

Ne yazık ki son günlerde İstanbul ve Gaziantep'te sağlıkta şiddet anlamında vahim görüntüler ortaya çıkmıştır. Sağlıkta şiddet vakaları, topluma sağlıklı bir sağlık hizmeti sunmanın önünde büyük engel teşkil etmektedir. HEP-SEN olarak çağrımız; devlet memurunu, kamu emekçisini yoksulluğa hapseden bu şartların bir an önce iyileştirilmesi ve sağlık çalışanlarının topluma daha kaliteli ve daha konforlu sağlık hizmeti sunarken geleceğe umutla bakacağı şartların inşa edilmesidir" ifadelerini kullandı.