Reuters ve Bloomberg HT’nin Mart 2024 enflasyon anket sonucu %3,30 olarak duyuruldu.

Merkez Bankası ise 15 Mart’ta duyurdu piyasa katılımcıları anket sonuçlarında ise mart ayı için %3,43 enflasyon tahmin edilmişti.

Merkez Bankası anket sonucuna göre kümülatif olarak %15,35 oranında enflasyona olacağı anlamına gelmektedir.

TÜİK, Ocak ayı için %6,70, şubat ayı için ise 4,53 enflasyon açıklamıştı.

Uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalara göre; eğer Reuters ve Bloomberg HT’nin anket sonuçlarının gerçekleşmesi durumunda üç aylık kümülatif enflasyon toplamda %15,43 olarak çıkacak.

MEMUR İÇİN ENFLASYON FARKI NETLEŞİYOR

Bu bağlamda mart enflasyonu ile birlikte yarım puana yakın bir enflasyon farkı memur için ortaya çıkacak.

Önümüzdeki Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyonu tahminlerine göre memur zam hesabı:

SGK Uzmanı Erdursun, en düşük emekli maaş zam oranını açıkladı SGK Uzmanı Erdursun, en düşük emekli maaş zam oranını açıkladı

Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketi nisan ayı için %3,42, Mayıs’ta %2,82 oranında enflasyon tahmininde bulunmuştu. Bu tahminlerin gerçekleşmesi durumunda enflasyon farkı memur için daha da artış gösterecektir.

Nisan ve mayıs tahminlerine göre kümülatif enflasyon %22,75’e çıkacak. Bu durumda enflasyon farkı ise %6,7 olarak çıkacak.

%6,7 olarak çıkacak enflasyon farkına haziran ayı enflasyonu ile temmuz ayındaki %10 memur toplu sözleşme zammı ilave edileceği biliniyor.

Nisan ayında %3,42, Mayıs’ta %2,82, Haziran ayında %2 enflasyon çıkması halindeyse 1 Temmuzdaki enflasyon farkı dahil memur için toplam zam oranı %19,75 olarak çıkacak.

TÜİK, ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLAYACAK

Diğer taraftan TÜİK tarafından mart ayına ilişkin enflasyon rakamları 3 Nisan Çarşamba günü kamuoyuna duyurulacak.

Türkiye İstatistik Kurumu, 3 Nisan Çarşamba günü yılın üçüncü enflasyon verilerini kamuoyuyla paylaşacak.

Tüketici Fiyat Endeksi, ocak ayında %6,70, şubat ayında ise %4,53 artış göstermişti. TÜİK verilerine göre şubat ayı enflasyonu ile beraber yıllık bazda %67,07 enflasyon ortaya çıkmıştı.