Başhekim Uzman Doktor Macit Yalçın, yaptığı açıklamada, 2023 yılında hastanede yatan 30 bin 798 hasta tedavi edilirken, 35 bin 646 cerrahi işlem gerçekleştirildiğini belirtti. Hastanede bin 108 normal, bin 166 sezaryen olmak üzere toplam 2 bin 55 doğum gerçekleşti. Erişkin yoğun bakım biriminde bin 388 hasta, çocuk yoğun bakımında 267 hasta, yeni doğan yoğun bakım ünitesinde ise 785 bebek tedavi gördü. Ayrıca, 2 bin 467 koroner anjiyografi işlemi uygulandı.

Yalçın, hastanede yapılan toplam 507 bin 429 görüntüleme tetkiki içinde 40 bin 953 MR, 124 bin 086 ultrasonografi bulunduğunu ifade etti. Fizik tedavi hizmetinden ise 2 bin 987 hasta yararlandı. 2023 yılı içinde gerçekleştirilen ameliyatlar, laboratuvar ve görüntüleme işlemleri, anjiyografi işlemleri ve yatan hasta sayıları, önceki yılla karşılaştırıldığında yüzde 10 ile 20 arasında artış gösterdi. Hastane yetkilileri, bu artışın daha etkin bir sağlık hizmeti sunma çabalarının bir yansıması olduğunu belirtti.

Kastamonu'da Randevu Krizi: Binlerce Hasta Muayeneye Gitmedi Kastamonu'da Randevu Krizi: Binlerce Hasta Muayeneye Gitmedi

Başhekim Yalçın, “Her zaman olduğu gibi 2023 yılında da ilimizde sağlık alanında lokomotif olmaya devam ettik. Açıklanan rakamlardan anlaşıldığı üzere 2023 yılında hastanemiz önceki yıllara göre hizmet kapasitesini artırmış ve büyük bir performansla halkımızın sağlık ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmıştır. Çok kısa bir sürede hastanemizi bir yılda 2 milyona yakın hastaya hizmet veren bir kurum haline getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Amacımız bize başvuran her hastanın tanı ve tedavi için ihtiyaç duyduğu tüm sağlık hizmetini hastanemizden alabiliyor olmasını sağlamaktır. Bu amaçla her geçen gün yeni düzenlemeler ve yeni birimlerle hastanemizi geliştirmeye gayret ediyoruz. Bu sene içerisinde acil servisimizi iki kattan fazla büyüterek, 3. seviye acil servis tescili aldık. Eski yoğun bakımlarımızdan birini yenileyerek, 10 yataklı bir 3. seviye yoğun bakımı hastanemize kazandırdık. Yakın zamanda hastanemiz merkez laboratuvarımızın yeni dönem ihalesini yaptık ve tüm cihazlarımızı yeniledik. Uzayan endoskopi randevularımızı azaltmak için ikinci bir endoskopi odası açarak, günlük işlem sayısını artırdık. Yeni yaptığımız ihale ile hastanemize üst düzey bir MR cihazının kurulumunu gerçekleştiriyoruz. İnşallah şubat ayı itibarıyla yeni cihazımızla çekimlere başlayacağız. Çocuk izlem merkezimizi açarak hizmete başladık. Önemsediğimiz konulardan bir tanesi acil servisten sevk edilen hastalar. Biz göreve başladığımızda yıllık bin 100-bin 200 civarı hasta sevk ediliyordu. Bu rakamı her geçen gün azaltarak bu sene için yıllık 480’e düşürdük. Birkaç branştaki hekim eksiklerimizin de giderilmesi ile önümüzdeki yıllarda bu rakamın çok daha aşağılara inmesini hedefliyoruz. Şehrimizin önemli sorunlarından birisi de kemoterapi alması gereken hastaların il dışına gitmek zorunda kalması idi. Öncesinde yaptığımız girişimlerle kemoterapi ünitemizi hazır hale getirmiştik, halihazırda ataması yapılan tıbbi onkoloji uzmanımızın göreve başlaması ile bu ay içerisinde kanser hastalarımızın tedavi ve takiplerini yapar hale geleceğiz. Tüm ile hizmet eden en büyük hastane olduğumuz için üzerimizdeki sorumluluk ve yükün farkındayız. Devletimizin sağladığı tüm imkanları vatandaşlarımıza en iyi şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.