PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlıkta Lisans Tamamlama Süreci Hakkında Tüm Detaylar! Başvurular Nasıl Yapılır?

Ön lisans diploması alan sağlık personellerinin eğitimlerini lisans programı üzerinden tamamlaması işlemine Sağlıkta Lisans Tamamlama denilmektedir.

Mevzuat 14.09.2022, 00:13 14.09.2022, 00:15 Güler Sağlam
Sağlıkta Lisans Tamamlama Süreci Hakkında Tüm Detaylar! Başvurular Nasıl Yapılır?

Bu sürecin ilk aşaması olan başvuru kısmı E-devlet üzerinden YÖK sayfasından yapılabiliyor. Bu süreçte başvuru da bulunan adaylar tercih listelerinde maksimum 20 tercih yapabilmektedir.

Sağlıkta Lisans Tamamlama Programı Ne Anlama Gelmektedir?

Yeni yürürlüğe girmiş olan 2457 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun Geçici maddesi olan 69. Madde de belirtilmiş olan maddenin yürürlüğe girmesinden sonra ön lisans diploması almış olan kişilerin, ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanları için;

 • Diğer programlarda okuyanlar için ise Yükseköğretim Kurulunun belirlemiş olduğu ebelik ve hemşirelik programları dışında olan alanlar da lisans tamamlama eğitimi verilebilir.
 • Verilen bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirlemiş olduğu alanlar için uzaktan eğitim şeklinde olacaktır.
 • Uygulama eğitimleri için ise Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu ortak çalışmalar uygular.

Sağlıkta Lisans Tamamlama Başvuruları Nasıl Yapılır?

 • Sağlık Lisans Tamamlama başvuruları “lisanstamamlama.yok.gov.tr” internet adresi üzerinden gerçekleşmektedir.
 • Sağlık Lisans Tamamlama başvuru ve tercih süreçleri yukarıda belirtilen site üzerinden E-devlet ile gerçekleşecektir.
 • Başvuru ve tercih yapacak adayların, yerleştirme işlemleri ile alakalı tüm not ortalamaları ve bilgiler YÖKSİS veri tabanından alınacaktır.
 • Başvuru ve tercih de bulunan öğrencilerin, bilgilerinde yanlışlık olması halinde mezun olmuş oldukları kurumlara başvurarak bilgilerin düzeltilmesini istemeleri gerekmektedir.
 • Tüm adaylar için en fazla 20 tercih hakkı mevcuttur.
 • Lisans programlarına geçişte belirlenmiş olan öğrenim ücretlerini ödemeleri zorunludur.

DGS Sağlıkta Lisans Tamamlama 2022 Ön Lisans Mezunları Hangi Sağlık Bölümlerine Lisans Tamamlayabilir? - TIKLAYINIZ


Başvuru Sonrasın Yerleştirme Süreci Nasıl Olacak?

 • İlk olarak başvuru da bulunan ve tercih yapacak adaylara ilişkin yerleştirme işlemleri için ön lisans programlarından mezun olma tarihleri ve mezuniyet not ortalamaları YÖK veri tabanından otomatik olarak çekilecektir.
 • Yerleştirme işlemleri esnasında lisans programlarına geçmek isteyen adayların mezun olduklarında ki not ortalamalarının 2 katı alınarak, yerleştirme puanlarına ve yaptıkları tercihlere göre sıralama yapılacaktır.

Sağlıkta Lisans Programına Yerleştikten Sonra Ön Lisans Diplomam Geçerli Olacak Mı?

Ön Lisans programından, Lisans programına geçmiş olan adayların ön lisans diplomalarının geçerliliği konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Ön Lisans Eğitiminde Aldığım Derslerden Lisans Eğitimim Sırasında Muaf Kalabilir Miyim?

Kanununda da geçerliliği olan bir konudur. Ön Lisans eğitimi sırasında aldığınız derslerden eş değer kabul edilebilecek dersler Lisans eğitiminizde var ise muaf sayılabilirsiniz. Buna göre ise öğrencilerin alması gereken dersler belirlenir.

Yerleşmiş Olduğum Lisans Programından Kaç Yılda Mezun Olabilirim?

Adaylar, yerleşmiş oldukları üniversitelerin belirlemiş olduğu derslerden muaf olarak eğitim görebilirler. Buna göre de mezuniyetleri belli olabilir?

SLT Kapsamına Alınmış Olan Ön Lisans Programlarında Daha Önce Okuyan Kişiler Bu Programdan Yararlanabilirler Mi?

Sağlıkta Lisans Tamamlama Programı 2014 yılı itibari ile devreye girdiği için gelecek zamanda olacak Lisans Tamamlama dönemlerinde kanuni bir zorunluluk olarak devreye girecektir.

Yorumlar (7)
yokyok 2 yıl önce
Lisans programlarına geçişte belirlenmiş olan öğrenim ücretlerini ödemeleri zorunludur. bu ücret nereye ne zaman nasıl ödenecek bir de bunu açıklasalar.
KKKKKKK 2 hafta önce
ÜCRET ÖDEMELERİ NEREYE VE NE ZAMAN YATACAK
Şşşş 1 yıl önce
Önlisans programından 2019 yılında mezun oldum yanlış bilmiyorsam 2014 öncesi mezunlar bu haktan yararlanabiliyor doğru mu yoksa ben de başvurabilir miyim
ne fayda 1 hafta önce
önlisans mezunu ile lisans mezunu arasında bir fark kaldı mı? 3600 ek gösterge önlisans mezunlarınada verildi. boşuna masraf etmeye değer mi bilemem...
Dolunay 5 gün önce
Lisans mezununun ek göstergesiyle Önlisans mezununun Ek göstergesi her zaman farklı olmuştur. Yeni uygulamada da farklı olacaktır. Sağlık Lisansiyeri 1.derecenin 4. kademesinde 3600 ek göstergeye hak kazanacakken, aynı derece kademedeki (1/4) önlisans mezunu 3000 olacaktır. Ek gösterge bitirilen öğrenim, bulunduğun derece kademeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin sağlık lisansiyeri yeni uygulamada (hayata geçerse) 3. derecede 2200, 2.derecede 3000 ve 1. derecede ise 3600 ek göstergeyi hak edecektir. Önlisan mezunu ise 3. derecede 1600, 2.derecede 2200 ve 1. derecede ise 3000 ek göstergeyi hak edecektir.
Nigar süzer 2 yıl önce
Sizler korudunuzmu
Hatice şeref 5 gün önce
Zamanını geçirenler ek süre vermeyi düşünmüyorsunuz.
15
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?