Mahkeme: İl İçi Geçici Görevlendirme Sağlık Müdürünün Değil Valinin Yetkisindedir!

Genel Sağlık-İş tarafından Manisa Yunusemre İlçe Sağlık Müdürlüğünde ebe olarak görev yapmakta olan üyesinin “Manisa Şehir Hastanesine” geçici olarak görevlendirilmesi üzerine geçici görevlendirmenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmıştı. Yargılama sonucunda Manisa İdare Mahkemesi dava konusu işlemin yürütmesini durdurduğu öğrenildi.

Mevzuat 30.06.2021, 19:59 30.06.2021, 20:30 Güler Sağlam
Mahkeme: İl İçi Geçici Görevlendirme Sağlık Müdürünün Değil Valinin Yetkisindedir!

Manisa Yunusemre İlçe Sağlık Müdürlüğünde ebe olarak görev yapmakta olan Sendikamız Genel Sağlık-İş üyesi, “Manisa Şehir Hastanesine” geçici olarak görevlendirilmiştir. Bu görevlendirme Manisa İl Sağlık Müdürü tarafından “olur” şeklinde yapılmıştır. Bunun üzerine Sendikamız üyesine hukuki destek kararı verilmiş ve geçici görevlendirmenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Genel Sağlık-İş tarafından Manisa İdare Mahkemesinde dava açılmıştır.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yargılama sonucunda Manisa İdare Mahkemesi dava konusu işlemin yürütmesini durdurmuştur. Manisa İdare Mahkemesi verdiği yürütmenin durdurulması kararında şu tespitlere yer vermiştir:

“…Dava dosyasının incelenmesinden; Manisa Yunusemre İlçe Sağlık Müdürlüğünde ebe olarak görev yapmakta olan davacının, Manisa Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünün 31/03/2021 tarih ve E.2820 sayılı işlemi ile 08/04/2021-08/07/2021 tarihleri arasında “Manisa Şehir Hastanesine” görevlendirildiği, anılan işlemin iptali istemiyle bakılan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.

Dava konusu Manisa Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünün 31/03/2021 tarih ve E.2820 sayılı işlemi incelendiğinde anılan işlemin Manisa İl Sağlık Müdürünün Olur’u ile tesis edildiği anlaşılmaktadır.

Bu durumda; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 8. maddesinde, hemşirelerin de içinde bulunduğu (ilde görev yapan) memurlarının, il içinde görev yerlerinin değiştirilmesinin valiler tarafından yapılacağının emredici olarak düzenlenmesi ve valiye tanınan bu yetkinin devredilmesinin mümkün olmaması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile de başka bir idari makama verilemeyeceği hususu dikkate alındığında, vali tarafından tesis edilmesi gerekirken yetkisi olmayan il sağlık müdürü tarafından tesis edilen dava konusu geçici görevlendirme işleminde yetki unsuru yönünden hukuka uygunluk bulunmamaktadır.”

Manisa İdare Mahkemesinin iptal kararını değerlendiren Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Mahkeme, yetkisi olmayan yöneticinin yani İl Sağlık Müdürünün il içinde geçici olarak görevlendirmesinin mümkün olmadığı, bu işlemi yapmada Vali’nin yetkili olduğunu dolaysıyla işlemin yetkisizlik nedeniyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varmıştır.  Mahkeme kararı hukuksuzluğu net olarak ortaya koymuştur. Bu karar bu türden hukuksuzluklara maruz kalan üyemiz olsun olmasın tüm sağlık emekçileri için önemli bir kazanımdır. Bu karar bundan sonraki görevlendirmelerde idare tarafından uyulması zorunlu bir karardır. Artık İl Sağlık Müdürleri bu yetkiyi kullanamayacaklardır.” diye konuştu. Zekiye Bacaksız, Genel Sağlık-İş’in hukuksuzluk neredeyse orada olacağını ve üyelerine yöneticilerden gelen her türlü haksız, hukuksuz ve sırf cezalandırma maksatlı sürgünlerle mücadele etmeye devam edeceğini ve bu mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?