Aylık 400 Bin TL Geliri Olduğu Söylenen Sendika Başkanı! Aylık 400 Bin TL Geliri Olduğu Söylenen Sendika Başkanı!

Milyonlarca memuru yakından ilgilendiren toplu sözleşme sürecini şekillendirecek olan kanunla ilgili ilk taslak, sendikalar tarafından ele alındı.

Toplu sözleşme masasını düzenleyen kanunda yapılmak istenen değişikliklere dair ilk adım atılarak, sendikaların eleştirileri dikkate alındı. Değişiklik taslağı, sendikaların geliştirdiği eleştirilere ve önerilere dayanarak oluşturuldu.

MEMUR-SEN, BU GÜNDEMLE TOPLANDI

Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı, Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu gündemiyle düzenlenen toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başta olmak üzere Memur-Sen Genel Yönetim Kurulu üyeleri, konfederasyon bünyesindeki sendikaların genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve komisyonların başkanları katıldı.

TEMMUZ’DA KOMİSYON İÇİN KARAR ALINMIŞTI

7. Dönem Toplu Sözleşme’de 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun revize edilmesinde mutabık kalınmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı olarak Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda çalışma komisyonu kurulmuştu.

TASLAK ÖNERİ MASAYA YATIRILDI

Toplantıda, kamu görevlilerinin ve emeklilerinin sorunlarının çözümü noktasında yetersiz kalan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun grev hakkı, örgütlenme özgürlüğü, kapsamı, süresi ve işleyişi başta olmak üzere tüm yönleriyle ihtiyacı karşılayacak şekilde yeniden düzenlenmesi için oluşturulan taslak öneri masaya yatırıldı. Evrensel ilkeler ve ILO normları çerçevesince oluşturulan taslak öneriye son şeklini vermek amacıyla istişarelerin yapıldığı toplantıda 4688 sayılı Kanun’un akıllarda hiçbir soru işareti bırakmayacak şekilde tadil edilmesi gerektiğinin altı çizildi.