CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emekli ve memurların kira yükünü hafifletmek amacıyla sunduğu kira yardımı kanun teklifini Meclis'te tartışmaya açtı. Gürer, yaptığı konuşmada kanun teklifinin önemini vurgulayarak, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesini ve hayata geçirilmesini talep etti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'de yaptığı konuşmada ekonomik krizin kiracıları da olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Gürer, iktidarın yüzde 25 üst sınırı belirlemesine rağmen kira artışlarının hızla yükseldiğini ve kiracıların ev bulma ve kira ödeme konusunda sorunlar yaşadığını ifade etti. Kiracıların kiralarda artış taleplerine ev sahiplerinin "Evimi boşalt" şeklinde yanıt verdiğini belirten Gürer, büyük kentlerin bazı mahallelerinde 10 bin liranın altında kiralık ev bulunmadığını ve açık uçlu kira fiyatlarının giderek katlandığını dile getirdi. Kiracıların ne yapacaklarını düşünmek zorunda kaldığını vurgulayan Gürer, konunun aciliyetine dikkat çekti.

Gürer, "Memur ve emeklileri kira artışından korumak için evi olmayan, kirada oturan emekli vatandaşlarımıza asgari ücretin üçte 2'si kadar kira yardımı ve kamu kurumunda çalışanlara ise 4 bin lira kira yardımı yapılmasını talep eden kanun tekliflerini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğunu belirtti.

Gürer, "Kamu çalışanlarına her yıl açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi oranında ayrıca ek zam da yapılmasının şart olduğunu söyledi. Emekli ve kamu çalışanlarına bir katkı olacak kanun tekliflerimin gündeme alınıp bir an önce görüşülmesini talep ediyorum" dedi.