Konya Milletvekili Orhan Erdem'in öncülüğünde verilen önergeye göre, BDDK bünyesinde görev alan başkan, üyeler, başkan yardımcıları, başkan müşaviri, daire başkanı, murakıp, uzman ve uzman yardımcılarına her ay 60 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımını aşmamak kaydıyla ek tazminat verilmesi öngörülüyor.

Bu önerge, mevcut maaş düzenlemelerine ek olarak, belirli üst düzey BDDK personeline sağlanacak olan ek tazminatın miktarını belirlemektedir. Kabul edilen düzenleme, ilgili personelin finansal haklarını güçlendirmeyi amaçlayarak, sektördeki deneyimli yönetici ve uzmanları teşvik etmeyi hedefliyor.

Önergenin kabulüyle birlikte belirtilen BDDK personeline sağlanan 60.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı olan 0,509796 ile çarpılması sonucunda 30 bin 587 TL'lik bir zam gerçekleşti. Bu zam, Ocak başında uygulanan %50 zam ile 45.000 TL olan maaşlarını daha da artırmış oldu.

Eğer bu önerge meclisten geçerse, AK Parti döneminde getirilen ve eşit işe eşit ücret ilkesini vurgulayan, kamudaki maaş düzenlemelerine çeki düzen veren 666 sayılı KHK önemli bir darbe alacak gibi görünüyor. Bu durum, belirtilen üst kurulların sistemini zorlayarak harekete geçmelerine neden olabilir.

Bu üst kurullar arasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Kamu İhale Kurumu, Rekabet Kurumu, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu yer almaktadır.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Aksu önerge sonrasında yaptığı değerlendirmede benzer bir düzenlemenin müfettiş ve uzmanlar içinde yapılması gerekliliğine dikkat çekti. Aksu "Bu madde ön görüşmelerde de ifade edildiği gibi, gerekli, bununla beraber önümüzdeki dönemde mutlaka merkez kariyer elemanları yani kariyer uzmanlıkları, müfettişler, denetim elemanları bunların da çalışılıp benzer bir hale getirilmesi gerekir çünkü ücret adaletsizliği ortaya çıkabilir. Şimdi, burada yapılan bu düzenleme beraberinde benzer talepleri de getirecektir kuşkusuz, o sebeple ben hani kayıtlara da geçmesi açısından bunu söylüyorum , önümüzde ki dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığımızdan, ilgili kurumlardan böyle bir hazırlık yapmalarını da talep edelim çünkü diğer çalışanlarımızın da hakkıdır, onlar da bekliyorlar, inşallah çok uzamadan benzer çalışmaları yapmış oluruz" diyerek bu hususa dikkat çekti.

666 sayılı KHK'nın delinmesinin ötesinde binlerce memura haksızlık ediliyor

Diğer bir husus ise zam için gerekçe gösterilen İstanbulda yaşam maliyeti. Bu maliyet orada görev yapan binlerce memur, öğretmen, polis  ve asker içinde geçerli.

Ankara İzmir Mersin, deprem bölgesindeki iller vs. aynı sıkıntı geçerli. Buralarda yüzbinlerce memur çalışıyor

Doktoru Darp Eden Sanığın Yargılanmasına Başlandı! Doktoru Darp Eden Sanığın Yargılanmasına Başlandı!

Geçim sıkıntısı için tayin aldrıma haberleri artık rutin hale geldi.

Kısaca bu zammın hiçbir izah edilecek tarafı yoktur.

Editör: Serap