Seçim öncesi Hak İş kongresinde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük memur maaşlarının 22 bin lira seviyesine çekileceğini duyurmuştu. Ancak konuyla ilgili net mi brüt mü olduğuna dair tartışmalar gündeme gelmişti. Son olarak, resmi kaynaklardan gelen açıklamalarla, bu rakamın net maaş miktarı olduğu doğrulandı.

Lakin şuan ki gündem 22 bin lira olarak açıklanan en düşük memur maaşlarının aile yardımı ve çocuk yardımı dahil edilerek söylenmiş olması. Kamuda şuan lanse edilen en düşük memur maaşı 11.800 lira, aile ve çocuk yardımı dahil edilerek belirtiliyor. Dolayısıyla Temmuz ayında düzenlemesi yapılacak en düşük memur maaşlarının da aile yardımı ve çocuk yardımı eklenerek belirlenmesi yüksek ihtimal.

Konuyla alakalı BASK Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici açıklama yaptı:

"EN DÜŞÜK maaşını yazarken aile ve çocuk yardımını eklemek doğru değildir"

''Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın resmi verilerine göre ortalama memur maaşı 12,200,5 TL'dir. Ortalama maaş ortada iken, en düşük devlet memuru maaşı 10.450 TL iken; EN DÜŞÜK maaşını yazarken aile ve çocuk yardımını eklemek doğru değildir!

Adı üstünde EN DÜŞÜK maaş.

Yani herkes aile yardımı ve çocuk yardımı almamaktadır. Temmuz ayında Sayın Cumhurbaşkanı'nın vermiş olduğu söz gereği en düşük maaş 22 bin seviyesine yükseltileceği ifade edilmiştir. Burada esas alınması gereken aile ve çocuk yardımı olmadan gerekli artışların yapılmasıdır. Her ne kadar TÜİK enflasyonu düşük çıksa da çarşı ve pazarda rakamlar her geçen gün artmaktadır.

Bu artışlar da göz önüne alındığında en düşük memur maaşı yoksulluk sınırından başlatılmalıdır. Meslekler ve unvanlar arasındaki adaletsizliğin giderilmesi için maaş artışı dışında gerekli ve kapsamlı çalışmayı yapmak esastır.''