Toplu sözleşme görüşmeleri, yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon memur emeklisini yakından ilgilendiriyor. 1 Ağustos'ta başlayan bu süreç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde devam ediyor. Kamu İşveren Heyeti'nin 14 Ağustos'ta ilk zam teklifini sunmasıyla başlayan pazarlıklar, 17 Ağustos'taki ikinci teklifle yoğunlaştı.

Belirlenen takvime göre bugün itibarıyla müzakere süreci tamamlanacak ve Kamu İşveren Heyeti'nin yeni teklifleri bekleniyor. Eğer taraflar arasında anlaşma sağlanamazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişilik Kurul, toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos'a kadar açıklayacak.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu İşveren Heyeti'nin yapacağı yeni zam teklifine dair, "Yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım bekliyoruz" şeklinde konuştu. Yalçın, tekliflerini Türkiye'nin mevcut durumunu ve üstlendikleri sorumlulukları gözeterek hazırladıklarını belirtti. Ayrıca, "Hizmet kolu tekliflerinde ve genel bölümde bazı kritik başlıklarda önemli ilerlemeler kaydettik" dedi.

sabah