Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak İş kongresinde yaptığı önemli açıklamada en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını duyurmuştu. Daha sonraki açıklamalarda, bu rakamın net maaş miktarı olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası yaptığı açıklamada ise verilen sözlerin kesinlikle tutulacağını vurguladı.

AK PARTİ GRUBUNUN İLK TEKLİFİ MAAŞ ZAMMI

AK Parti grubunun ayrıca TBMM tatile girmeden önce çıkartılacak yasalarla ilgili çalışmalara başladığı ve ilk teklifin memur ve emekli maaşlarıyla ilgili olduğu aktarılıyor. Düzenleme kapsamında, en düşük emekli maaşının artırılmasından olumsuz etkilenen emekli maaşlarının düzeltilmesine yönelik adımların atılacağı belirtiliyor.

EMEKLİLERE DE KADEMELİ ARTIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltildiği ancak bu düzenlemenin bazı emeklileri olumsuz etkilediği ve bu durumun giderilmesi için çalışmaların başlatıldığı ifade ediliyor. Emekli maaşlarında kademeli artış getiren bir sisteme geçilmesi planlandığı ve bu sayede daha yüksek prim ödeyen emeklilerin daha yüksek maaş almalarının sağlanacağı belirtiliyor.

22 BİN TL DÜZENLEMESİ YOLDA

Ayrıca, torba yasa içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim meydanlarında verdiği vaatler doğrultusunda en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkartılması ve ekonomiye ile depreme yönelik düzenlemelerin yer alacağı ifade ediliyor.

Depremin maliyeti ve memur-emekli maaşlarındaki artışlar sonrasında ek bütçeye ihtiyaç olup olmadığı konusunun henüz netleşmediği belirtiliyor. Bu konunun önümüzdeki günlerde karara bağlanacağı ifade ediliyor.