Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yeni hükümetin ekonomi yönetimindeki değişim sonrasında 18 Mart 2021'den bu yana ilk kez faiz artırma kararı aldı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, uzun bir sürenin ardından alınan bu kararla politika faizini yüzde 8,5'tan yüzde 15'e çıkardı, böylece 650 baz puanlık bir artış gerçekleştirdi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında piyasaların durulması beklenirken, dolar/TL paritesi hız kesmeden yeni rekorlar kırmaya devam ederek 25 TL sınırını aştı. Bu gelişmeyle birlikte kredi kartı sahipleri ve kredili mevduat hesabı olan banka müşterileri de faiz oranlarındaki artışla karşı karşıya kaldı. Bankalar, Merkez Bankası'nın faiz artırımı sonrasında krediye erişmede zorluklar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Mustafa Sönmez, ekonomide yaşanan bu gelişmeler sonrası dolar kurunun bir ayda geldiği seviyeye üzerinden TÜFE tahmininde bulundu. Sönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TL'nin 18 Mayıs'tana beri değer kaybına işaret ederek, şunları söyledi:

"Perşembe faizi yüzde 15 ilan edildikten sonra 2 günde dolar 23.5 TL'den 25.5 TL'ye geldi. Yüzde 7 artıştır bu. Seçim öncesini 19,5 TL'ye alsanız bir ayda yüzde 31'e yakın artıştır bu. Başka bir ifadeyle yüzde 23.5 devalüasyon! TL'nin değerinin neredeyse dörtte 1'ini 1 ayda kaybetmesi yani. TÜFE, yüzde 50'ye gider."