Şimşek, Marka Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye hizmet etmek amacıyla görevine geri döndüğünü ve enflasyonu bir yıl içinde ciddi oranda kontrol altına alarak düşüreceklerini ve cari açığı kapatmayı hedeflediklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, online konferansta yaptığı açıklamalarda önemli konulara değindi. 

İşte Bakan Şimşek'in konuşmasından önemli satır başları:

- "Ülkeme hizmet için döndüm, ilk kez bakanlık yapmıyorum, daha önce de ülkeme hizmet etme fırsatım olmuştu, şimdi de tek amacım bu, başka bir beklentim yok. Güven inşa etmek istiyorsanız söylemleriniz buna uygun olmalı. OVP’de hedefleri ortaya koyduk, şimdi uygulama zamanı, şeffaf olmalı, tutmayacağınız sözü vermemelisiniz. Biz bunu yapıyoruz, tutarlı olmak ve dürüstlük çok değerli, biz de bunu yapıyoruz."

- "Kurala dayalı uluslararası normlara göre politikalar uyguluyoruz. Son 5 ayda finans çevrelerinin ilgi gösterdiği bir ülke haline geldik. Kredi notu görünümümüz iyileşti, daha erken aşamadayız, global finans çevrelerinin desteği sürüyor. Bu gelişmeleri yeterli görmüyoruz, daha yolumuz uzun."

Hastaya Cinsel İstismarda Bulunan Hemşireden İğrenç Savunma! Hastaya Cinsel İstismarda Bulunan Hemşireden İğrenç Savunma!

 "1 yıl içinde enflasyonu ciddi oranda kontrol altına alıp düşüreceğiz, cari açığı kapatacağız."

- "Reformlar ile, fiyat istikrarı ve mali disiplinle Türkiye'nin dünyadaki konumu yükselecek. Daha çok bol oksijenin olduğu ve gençler için cazip bir ülke haline geleceğiz. Son yıllar zorlu yıllardı. Gençlerin ülkemizin kıymetini bilmelerini ve potansiyeline inanmalarını istiyoruz. Hayat pahalılığını azaltmak, refah seviyesini artırmak için çalışıyoruz. Gençlerimize güveniyoruz. Yurtdışı buradan göründüğü kadar cazip değil. Orada tecrübe kazanmak önemli, ama ben yurtdışına gittim ve döndüm. İlk gittiğimde babam bana orada kalmamı ve aileme ve köyüme katkıda bulunmamı telkin etmişti. Bu güzel ülkemize hep birlikte hizmet etme fırsatı yakalayacağız."

Bakan Şimşek'in bu açıklamaları, ekonomik istikrar ve ülkenin geleceği hakkında önemli ipuçları sunuyor. Yatırımcılar ve kamuoyu, bu taahhütlerin nasıl hayata geçirileceğini yakından takip edecektir.