TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CNN Türk'te canlı yayına katılarak soruları cevaplandırdı. Şentop, programda hem ikinci tur seçimleriyle ilgili gündemi takip ettiklerini hem de Türkiye'nin kurumlarının sorumluluklarını sürdürdüğünü belirtti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı ve Meclis'in görevlerinin hala devam ettiğini vurguladı. Şentop, anayasal düzenlemelere göre yeni seçilen Meclis göreve başlayana kadar mevcut Meclis'in sorumluluklarının sürdüğünü belirtti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, geçmiş dönemlere atıfta bulunarak, illerde yapılan itirazlar ve Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) değerlendirme sürecinin ardından Meclis'in seçimden yaklaşık 15 gün sonra toplandığını ifade etti. Şentop, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında Meclis'in toplanabileceğini düşündüğünü belirtti.

Milletvekili seçilen bakanların durumlarına dair açıklamalarda bulunan Şentop, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Başkanlık sistemlerinde bir kişinin uhdesinde hem yasama görevi hem de yürütme görevi birleşmez. Temel prensip bu. O prensibin yansıması olarak 'Bakanlık görevine başlayan kişinin milletvekilliği sona erer' diye bir hüküm var Anayasa'da. Bunun özü yasama ve yürütme fonksiyonu görevinin bir kişi uhdesinde birleşmeyeceği. Burada görev bakımından bir birleşme söz konusudur, sıfat ve statü bakımından değil. Benim gördüğüm değerlendirmelerde hukukçu arkadaşlarımızın yanıldığı nokta şu; milletvekilliği sıfatını kazanmak ayrı bir şey, milletvekilliği görevini ifa etmek ayrı bir şey. Mevcut Meclis görevine devam ediyor."

İki sıfatın birleşmesinin biraz aldatıcı olduğunu dile getiren Şentop, şöyle konuştu:

"Seçilmiş milletvekilidir ama görev ifa eden milletvekili değildir. O ancak Meclis ilk toplandığında ve yemin ettiğinde görevini ifa etmeye başlayacaktır. Burada iki sıfatın birleşmesinden ziyade görevin ifası ile ilgili bir sınırlama var. Dolayısıyla hem yasama hem yürütme görevini ifa etmesi mümkün değil. Hukuki görüşüm; seçilmiş olan bakan arkadaşlar yemin ettiği zaman ancak yasama görevini yerine getirebilirler. Dolayısıyla o döneme kadar burada sıfat birleşmesi mühim değil, önemli olan görevin ifası. Mevcut bakanlar yemin etmediği sürece görevlerine devam edebilir. Bu benim hukuki olarak teknik görüşümdür. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri ayrıdır. O isterse bir değişiklik yapma imkanı her zaman vardır. Arzu ettiği takdirde onu yapabilir. O bir tercihtir ama hukuken durum böyle."