Zamlı maaşlar, hesaplara yatırıldı. Ancak, birçok kişi, maaş artışlarının yeterli olmaması nedeniyle Temmuz zammını şimdiden düşünmeye başladı.

Memur, Emekli Sandığı SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz ayında açıklanacak Haziran enflasyonu sonrasında yılın ikinci yarısındaki zamlı maaşlarını öğrenecekler. Asgari ücret zammı için bu yıl bir kez artış yapılacağı resmi olarak duyurulmuş olsa da, beklenti en düşük işçi maaşlarına da ara zam yapılması yönünde.

Milyonlarca kişi, Temmuz zammı hesaplamalarına şimdiden başladı, çünkü maaş artışlarının beklentileri karşılamaması durumunda Temmuz ayındaki zammın önemi artıyor. Haber kaynakları, Temmuz zammının, Haziran enflasyonu verileri ile birlikte belirleneceğini ve bu zammın, çalışanlar için maaşlarını daha sürdürülebilir hale getirme amacını taşıdığını belirtiyor.

MEHMET ŞİMŞEK SİNYAL VERMİŞTİ

Ancak maaş hesaplaması için geçtiğimiz dönem Mehmet Şimşek’in söylediği sözler bir kez daha gündem oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını açıklamıştı. Şimşek konuya ilişkin, “Ama çalışanlar, hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmeyecek. Dar gelirli kesimlerin alım gücünün kalıcı bir şekilde artırılmasının bir tek yolu var. O da enflasyonu düşük tek hanelere indirmekle olur" ifadelerini kullandı.

MAAŞ ZAMMI HESAPLAMASI DEĞİŞECEK

Konuya ilişkin konuşan Ekonomist Şenol Babuşcu yeni düzenleme için tarih de vererek bir paylaşımda bulundu. Babuşcu, “Seçimden sonra yapılacak yasal düzenlemelerle memur, emekli, işçi maaş artışları ve asgari üçret gelecek dönemin hedef enflasyonuna göre belirlenecek” dedi.

Enflasyon Hesaplarına Göre Temmuz Ayında En Az 5 Bin TL Zam Verilebilir Enflasyon Hesaplarına Göre Temmuz Ayında En Az 5 Bin TL Zam Verilebilir

MERKEZ BANKASI’NDAN MAAŞ ZAMLARINA YAKIN TAKİP

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı enflasyonu yüzde 6,70 olarak açıklamıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın ilk Enflasyon Raporu’nda ise yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36, 2025 yıl sonu tahminini yüzde 14 olarak duyurdu. Banka, 2026 yıl sonunda enflasyonunun yüzde 9'a gerileyeceği öngörüsünde bulundu.

Enflasyon raporunda maaş zamlarına değinen TCMB Başkanı Fatih Karahan, Ocak ayı enflasyonunda yaşanan yükseliş için, “asgari ücret artışının öngörülerimizin üzerinde gerçekleşmesinin de etkisi hissedilmiştir. Ücret ayarlamalarının talep üzerindeki yansımalarını yakından takip edeceğiz” demişti.