Ev Sahiplerinin Talepleri Artıyor

Kira artışlarının yükselmesiyle birlikte, emekli ve asgari ücretlilerin bu kiraları ödeyemeyeceğini düşünen bazı ev sahipleri, kiracılarına çeşitli şartlar getirmeye başladı. İlan sitelerinde dikkat çeken bu şartlar arasında "memur olma", "maaş bordrosu sunma", "mevcut iş yerinde üç yıl çalışma", "hanede iki kişinin çalışması veya bir emekli olması" ve "kefil gösterme" gibi maddeler yer alıyor. Ayrıca, bazı ev sahipleri kiracılarından Findeks raporu talep ediyor.

Emlakçıların Görüşleri

Emlakçılar, bu yeni şartlı kontrat dönemi hakkında iki tarafın da haklı olduğunu belirtiyor. İstanbul Bahçeşehir’de emlakçılardan gelen yapan açıklamada,

Eğitim Araştırma’da Klimaların Bakıma Alınması Tepki Çekti Eğitim Araştırma’da Klimaların Bakıma Alınması Tepki Çekti

"Yüzde 25 zam sınırı kalkınca ev sahipleri kira fiyatlarını artırmak istedi. İki yıldır devam eden sınır, ev sahiplerini oldukça zorlamıştı. Ancak mevcut ekonomik şartlarda artan kiraları ödeme gücü olan insan sayısı azalıyor. Özellikle asgari ücretli ve emekli, büyükşehirlerde kira ödeyemiyor. Bu da ev sahiplerinde tedirginlik oluşturuyor. Bu sebeple birçok müşterimiz çeşitli şartlar sunmaya başladı. 'Memur olma' şartı en çok istenilen kriter… Memurların maaşları emekliye göre daha yüksek olduğu için kirayı daha rahat ödeyebiliyorlar. Ayrıca 'bir evde iki kişi çalışma şartı' ve 'bordro' isteyen ev sahipleri müşterilerimiz de var"

dedi.

Ev Sahiplerinin Bakış Açısı

Ev sahibi İsmet Kasapoğlu ise,

"Dişimizden tırnağımızdan artırdığımız paralar ile oturduğumuz ev dışında bir ev aldık. Kendimize bir gelir olsun istedik. Geçen sene evde oturan kiracım 'yüzde 25 zam sınırı' diye ısrar edince, iş mahkemeye taşındı. Bir yıl kira alamadım. Bir yılın sonunda mahkeme yüzde 25 zam ile hesaplayarak bana paramı ödedi. Ancak para pula döndü. Şimdi iyi kiracı bulmak için belli şartlar sunuyorum. Memur olmasını istiyorum. Bu doğal bir durum. Ben de aile geçindiriyorum. Kötü kiracıya denk geldiğimizde zorlanıyoruz"

diye konuştu.

Kiracıların Tepkileri

Ev arayan emekli bir vatandaş ise şu açıklamayı yaptı:

"Bu adaletli değil. Bankalar bile bu kadar şart istemiyor. İstanbul’da memur ya da yüksek maaş almıyorsan kimse ev vermiyor. Ortada kaldık. İşimiz düzenimiz burada. Devletten ricamız, kira zam sınırı koymuyorsa, bu şartlı kiraya verenleri ortadan kaldırsın. Herkes memur olacak ya da evinde iki kişi çalışacak diye bir şey yok. Bir aydır ev bulamadık. Evde iki emekliyiz. Çalışmıyoruz bu şartlarda bize ev vermek istemiyorlar. Son olarak bir kefil bulduk ve evi tuttuk."

Bu yeni dönem, kiracıların ve ev sahiplerinin beklentilerini yeniden şekillendirirken, ekonomik şartların getirdiği zorluklar karşısında tarafların nasıl çözümler bulacağı merakla bekleniyor.

Türkiye Gazetesi