Sağlık Personeline Şiddet Haberi Bu Sefer İstanbul’dan! Sağlık Personeline Şiddet Haberi Bu Sefer İstanbul’dan!

Şehir hastanelerinin Türkiye genelinde uygulanan modeline göre, yüklenici firmalar hastane binalarını inşa ediyor ve 25 yıl süreyle işletiyorlar. Ayrıca işletmeci firmalar, hastane kampusları içindeki ticari alanlardan gelir elde ediyorlar. Bu model, kamu harcamaları içinde önemli bir yere sahip.

Son ekonomik gelişmeler ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar sonrasında Kayseri Şehir Hastanesi'nin aylık kirası halk arasında merak konusu haline geldi. Bu konuda dikkat çeken bir açıklama, Kayseri Tabip Odası eski Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per'den geldi. Prof. Dr. Per, Kayseri Şehir Hastanesi'nin aylık kira bedelinin 450 milyon TL olduğunu ifade etti.

YAZIK Kİ YAZIK! BU PARAYLA EMEKLİYE HER AY 5 BİN TL VERİLİR!

Ayrıca, Prof. Dr. Per, aylık kira bedeliyle ilgili yaptığı açıklamada, bu miktarın 20 yıl boyunca ödeneceğine dikkat çekti. Ayrıca, emeklilere verilen 5 bin TL'lik ikramiye ile kıyas yaparak, "Kayseri Şehir Hastanesi'nin aylık kira ve işletim bedeli bu ay 450 milyon TL. Bu ödeme 20 yıl boyunca devam edecek. Hesap yapmayı bilenler, bu miktarın emeklilere verilen tek seferlik ikramiyeyle eşdeğer olduğunu belirtiyorlar. Bu tür bir ihaleyi sorgulamak önemlidir" dedi. Kayseri Şehir Hastanesi'nin aylık kirası hakkındaki tartışmalar devam ederken, kamuoyunda büyük bir ilgiyle izleniyor.

SAYIŞTAY ORTAYA ÇIKARDI: İDARE KULLANIMINDA OLMASI GEREKEN DEPOLAR TİCARİ DEPO YAPILMIŞ! 

Diğer yandan Sayıştay Denetçileri, aralarında Kayseri Şehir Hastanes'inin de yer aldığı hastanelerle ilgili çarpıcı tespitler yapmıştı. Denetçilerin hazırladığı raporda, “Hizmete açılan şehir hastanelerinin uygulama projelerinde görevli şirketler tarafından işletilmek üzere ticari alanlar belirlenmesine ve bazı görevli şirketlerin uygulama projesinde belirtilen alanlardan daha fazla bir alanda ticari faaliyette bulunmasına, projesinde öngörülmediği halde İdare kullanımında olması gereken depoların ticari depo olarak kullanıldığı İdare tarafından tespit edilmesine rağmen bu hususlara ilişkin kullanım bedeli revizyonu yapılmamıştır" ifadeleri kullanılmış ve idare uyarılmıştı.

Kaynak: Kayseri Olay