1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan zamlar, kamu işçilerinin maaşlarında olumlu bir etki yaratacak.

Gelecek yılın başlamasının ardından maaş artışlarının ne kadar olacağını kamu işçileri yakından takip ediyor. 

2024 yılında kamu işçilerine yönelik öngörüler, maaşlara ve sosyal haklara %10 ve ayrıca +6 aylık enflasyon farkının (temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım, aralık) toplamının %15'i aşan kısmının zamlı olarak uygulanacağı yönünde. Bu durum, kamu işçilerinin maaşlarının önemli ölçüde artacağını gösteriyor.

EN AZ 25 ZAM YAPILACAK

Son gelen kulislere göre, kamu işçilerini sevindirecek bir haber var. Yapılan hesaplamalara göre, önümüzdeki dönemde kamu işçilerine ciddi bir maaş artışı yapılacak. Yüzde 15'lik zam oranına ek olarak en az 10 puanlık enflasyon farkı hesaba katılacak, böylece toplamda yüzde 25 maaş zammı gerçekleşecek.

EK ZAM YAPILABİLİR

2024 yılının ikinci altı ayı için planlanan artış, yüzde 10 ve son altı aylık enflasyon farkının yüzde 10'u aşması halinde uygulanacak. Benzer şekilde, 2025 yılında da aynı formülle yüzde 10 artış ve altı aylık enflasyon farkının yüzde 10'u aşan kısmı maaşlara ek olarak yansıtılacak. Bu durum, 2024 yılının Ocak ayından itibaren Haziran ayında altı aylık enflasyonun yüzde 10'u aşması halinde ek zamın geçerli olacağı anlamına geliyor.

Kamu işçilerini heyecanlandıran bir diğer konu ise ikramiye ödemesi. Bu Eylül ayında kamu işçilerine ikramiye ödemesi yapılacak. 14 Eylül tarihinde hesaplara yatacak olan ikramiye miktarı ise net olarak 15.330 TL olarak belirlendi.