İngiliz Tabipler Birliği (BMA), maaşların enflasyonun çok gerisinde kaldığını iddia ederek üyelerinin sıkıntılarını dile getirmişti. BMA'nın bu açıklamaları, genç doktorların zorlu koşullar altında çalıştığını ve maaşların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu vurguluyor.

Hükümetin "ortalama bir stajyer doktorun saatte 20 ila 30 sterlin arasında kazandığı" iddiası, tartışmaların merkezinde yer alıyor. Ancak, genç doktorlar özellikle ücret anlaşmazlığı nedeniyle hükümetle yaşanan çıkmaza dikkat çekiyor. Bu durum, doktorların beşinci tur grev eylemlerine başlayacaklarını açıklamalarıyla daha da netleşiyor.

Haberimizde öne çıkan bir terim olan "Junior doctor" yani genç doktor, tıp fakültesinden yeni mezun olanlardan on yıl ya da daha fazla deneyime sahip olanlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Ücretler ise karmaşık bir yapıya sahip; doktorların yetenekleri arttıkça ve uzmanlaştıkça maaşlarında büyük değişimler yaşanıyor.

Haberimizdeki doktorlardan ilki olan Dr. Robert Gittings, bulaşıcı hastalıklar alanında yüksek lisans yaparak tıp fakültesinden mezun oldu. Stajyer doktor olarak çalışmaya başlayan Robert, hastalarının hayatlarını kurtarmak için çabalarken vergi öncesi temel maaş ve ekstra ödemeler arasındaki dengeyi sağlamaya çalışıyor.

Hükümetin teklifine rağmen, genç doktorlar arasında hala tatmin edici bir çözüme dair umut kalmamış gibi görünüyor. Doktorların yaşadığı finansal zorluklar ve gelecek kaygıları, İngiltere'nin sağlık sektöründeki önemli sorunlarından sadece birkaçı.

İngiltere'nin genç doktorlarının sesi, bu haberimizde daha yakından duyuluyor. Hem maaşları hem de yaşadıkları ekonomik gerçeklerle başa çıkma çabaları, sağlık sektöründeki dönüşümün ve iyileştirmenin ne kadar acil olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Uzmanlarda durum nasıl?

Dr. Kiran Rahim 2011 yılında tıp fakültesinden mezun oldu ve şu anda en deneyimli genç doktor sınıflarından biri olan pediatri stajyeri olarak hasta çocukları tedavi ediyor.

"Dün işteydim ve gerçekten çok yoğundu. Tüm pediatrik sevkleri, görülmesi gereken tüm hasta çocukları alıyordum.Sonra da akut yatış koğuşunu yönetiyor, çocukların tedavilerini aldıklarından emin oluyor, taramalara erişiyor ve onlar için rezervasyon yapıyordum." diyor.

Ortalama üç günlük bir hafta için vergi öncesi temel maaşı ayda yaklaşık 3.315 sterlin - ya da saatte 28 sterlinin biraz altında - tam zamanlı bir doktorla aynı oranda.

Temmuz ayında, gece vardiyaları için 292 Sterlin ve her altı ya da yedi hafta sonunda bir hafta sonu çalışması için 132 Sterlin daha ödendi.

Kendi seviyesindeki kıdemsiz doktorların "büyük çoğunluğunun" günün sonunda eve gitmeden önce fazladan ücretsiz saatlerce çalışmak zorunda kaldığını söylüyor.

Maaş bordrosundan da anlaşılacağı üzere, Kiran bu yılın başlarında personelin hastalığını karşılamak için fazladan vardiyalarda çalıştığını söyledikten sonra Temmuz ayında normalden daha fazla vergi ödemiş - bu paranın daha sonra HMRC tarafından iade edilmesi gerekiyor.

Öğrenci kredisini ödemeyi yeni bitirmiş olsa da, diğer kıdemsiz doktorlar gibi maaş bordrosunda görünmeyen kaçınılmaz masraflar olduğunu söylüyor.

Doktorlar sicilinde yer almak için GMC'ye yılda 433 sterlin ödüyor. Royal College of Paediatrics and Child Health'e üye olmak için de ücret ödüyor ve binlerce sterlin sınav ücreti ödemek zorunda kalıyor.

Ayrıca, tıbbi ihmal nedeniyle dava edilmesi durumunda kendisini korumak için yılda 700 sterlinden biraz az olan kişisel tazminat sigortasının maliyeti de var.

Kiran tipik bir ayda, 27 saatlik bir hafta için vergi ve kesintilerden sonra eve yaklaşık 2.400 sterlin aldığını söylüyor. Tam zamanlı çalışıyor olsaydı yıllık toplam maaşı yaklaşık 69.000 sterlin olacaktı.

"Ücret önemli ama işe gitmek istemenizi sağlayan diğer tüm şeyler de önemli" diyor. "Bu, 10 yıl önce yapmak için kaydolduğum iş değil ve moralde, çalışma ortamımızda ve çalışma koşullarımızda bir düşüş gördüm."

Yıllık %8.8'lik bir ücret artışı

Hükümet, bağımsız bir ücret inceleme organı tarafından yapılan son tavsiyeleri kabul ettiğini ve en son teklifinin İngiltere'deki ortalama bir kıdemsiz doktor için yıllık %8.8'lik bir ücret artışını temsil ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Steve Barclay, "Ödülümüz, enflasyonu kontrol altında tutma ihtiyacını dengelerken, yaptıkları önemli işi de takdir ediyor" dedi.