Hutbede Doktorları Öldürmez Misin Sen? Dövmez Misin? Diyen İmama Hapis Cezası! Hutbede Doktorları Öldürmez Misin Sen? Dövmez Misin? Diyen İmama Hapis Cezası!

Geçim sıkıntısı yaşayan milyonlarca emekli 2024 yılında aylıklarına iyi bir artış yapılmasını talep ederken iktidar ise mevzuatta ne kadar artış ön görülüyorsa sadece onu yapmaya hazırlanıyor.

İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıkları, gerçekleşen 6 aylık enflasyona göre artırılıyor. Bu kapsamda ocak ve temmuz aylarında aylıklara zam yapılıyor. Memur emekli aylıkları ise toplusözleşme zammı ve enflasyon farkına göre artıyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin kök aylıklar düşük kaldığı için iktidar “en düşük aylık” uygulamasını başlattı.

SÖZLEŞME VURGUSU

Programda şöyle denildi:

“Ücretli veya kendi hesabına çalışıp emekli olanların aylıkları 2024 yılı ocak ve temmuz aylarında önceki altı aylık enflasyon gerçekleşmelerine göre artırılacaktır. Memur emekli aylıklarının ise toplusözleşme hükümlerine göre 2024 yılının ocak ayında yüzde 15, temmuz ayında yüzde 10 oranında artırılması, enflasyon farklarının da ayrıca ilave edilmesi öngörülmüştür.”

İktidarın emekli aylıkları konusunda yıllık programında yer verdiği bu hedefler ek bir artış öngörmüyor. Sadece mevzuat gereği zaten ocak ve temmuz aylarında yapılması gereken artışları içeriyor.

Öte yandan, yine yıllık plandaki tedbirler kapsamında sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve SGK’nin doğuşta beklenen yaşam süresindeki artışa uyumlu olarak emeklilik yaşının belirlenmesi için otomatik ayarlama mekanizmalarına ilişkin çalışmalar yapacağı da belirtildi.

MUSTAFA ÇAKIR
Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi