Son günlerde medyada dolaşan ve araç muayene ücretlerine yüzde 60 zam yapılacağına dair asılsız haberlerin ardından TÜVTÜRK konuya açıklık getirdi.

TÜVTÜRK yetkilileri, araç muayene ücretlerinin her yıl Ekim ayı sonunda açıklanan yeniden değerleme artış oranlarına göre, Karayolları Trafik Kanunu'nun 35. maddesi uyarınca kanunla belirlendiğini belirtti. Bu nedenle, TÜVTÜRK'ün araç muayene ücretlerini kendisinin belirleme yetkisi bulunmadığına dikkat çekti.

TÜVTÜRK tarafından açıklanan güncel araç muayene ücretleri şu şekildedir:

Torba Yasadaki 6 Önemli Madde Belli Oldu! Torba Yasadaki 6 Önemli Madde Belli Oldu!

- Traktör ve motosikletler için KDV hariç 488 TL,

- Otomobil, minibüs, kamyonet gibi hafif araçlar için KDV hariç 958 TL,

- Otobüs, kamyon, çekici gibi ağır araçlar için KDV hariç 1.295 TL.

“ÜCRET BELİRLEME YETKİMİZ YOK”

Belirtilen ücretlerin %50'si ile tahsil edilen KDV ve gecikme ücretlerinin tamamının doğrudan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aktarıldığı vurgulandı. TÜVTÜRK'ün, araç muayene ücretlerinin belirlenmesi konusunda yetkisi olmadığı ve bu ücretlerin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranına göre düzenleneceği belirtildi.

“OCAK AYINA KADAR MEVCUT ÜCRETLER GEÇERLİ”

1 Ocak 2024 tarihine kadar mevcut ücretlerin geçerliğini sürdüreceği ifade edildi. Bu nedenle araç sahiplerinin TÜVTÜRK tarafından belirlenen ücretlerde herhangi bir artış beklemedikleri belirtildi. Araç muayenesi yaptırmak isteyenler için güncel ücretlerin üzerinde herhangi bir ek yük olmayacağı konusunda bilgilendirme yapıldı.