Bakan Koca: İŞKUR Üzerinden 8 Bin İşçi Alımı Yapacağız! Bakan Koca: İŞKUR Üzerinden 8 Bin İşçi Alımı Yapacağız!

İmam Gür, cami cemaatine hitaben yaptığı konuşmada, "Sen vardın hastaneden boş döndün. İğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Doktor da dedi, ‘Git bugün grevdeyiz’. Öldürmez misin sen? Dövmez misin? Sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim ya. Herkes akıllı olsun kardeşim" ifadelerini kullanmıştı.

Bu olayın ardından Konya Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Ahmet Gür hakkında soruşturma başlatmış, imam açığa alınarak disiplin cezası almış ve yerine değiştirilmişti.

Olay sonrasında Konya Şehir Hastanesi'nde görevli doktorlar, İmam Ahmet Gür'ün sözleri nedeniyle grev kararı almışlardı.

Konya Selçuklu Kayalar Camii'nde yaşanan bu olaylar, toplumda sağlık çalışanları ile dini liderler arasındaki ilişkileri sorgulatmış ve kamuoyunda büyük bir tartışma başlatmıştı.

1 yıl 8 ay hapis cezası

Türk Tabipler Birliği de (TTB) imam Gür hakkında suç duyurusunda bulundu. TTB, bugün söz konusu suç duyurusunun ardından davanın sonuçlandığını bildirdi.

TTB, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: Konya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 28 Kasım 2023’te görülen karar duruşmasında savcılık; sanık imam suçlamayı kabul etmese de ihbar evrakı, açık kaynak araştırma raporu, görüntülü izleme ve çözün tutanağı doğrultusunda 'halkı kin ve nefrete sürükleme' suçunun sabit olduğunu belirtti ve ceza talep etti. Mahkeme de Türk Ceza Kanunu’nun 'suç işlemeye tahrik' başlıklı 214. maddesi uyarınca imamın 1 yıl 8 ay hapis ile cezalandırılmasına ve beş yıl denetim süresine tabi olmak kaydıyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Editör: Serap