Sosyal medyada yaptıkları açıklamalarla konuya dikkat çeken sendika, daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde ILO'nun sessizliğine karşı eleştiri yürütüyor.

Türkiye'deki sağlık çalışanları sendikaları arasında önemli bir rol üstlenen HEP SEN, ILO'nun memur sendikalarına uygulanan yüzde 2 barajı konusundaki tutumunu sorguluyor.

HEP SEN: SORUMLULUK AL!

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası’nın (HEP-SEN), ILO’ya twitter üzerinden ‘sorumluluk al’ çağrısının ardından Kamuoyunda, “HEP-SEN, bu açıklamaları neden yapıyor, nasıl bir kazanım elde etmeye çalışıyor?” soruları sorulmaya başlandı.

Geçtiğimiz günlerde HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek, ‘örgütlenme özgürlüğüne’ yönelik ILO Genel Merkez ve ILO Türkiye’nin sessizliğine, sosyal medya üzerinden tepki göstererek paylaşımlarda bulunmuştu.

ILO KİMİN TARAFINDA?

Paylaşımların ardından BSHA, HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek’e ulaşarak konuyla ilgili açıklama almıştı. Baraj hamleleriyle Türkiye’de örgütlenme hakkının kamuda engellenmeye çalışıldığını iddia eden Şimşek, ILO Türkiye Ofisi’nin; çalışanlardan yana durmadığı, Uluslararası Sözleşmelerin ihlal edilmesine rağmen sessiz kaldığı iddiasıyla tepki göstererek hem yayınladığı metinle hem de BSHA’ya yaptığı açıklamalarla, ILO’ya ‘’kimin tarafındasın?’’ diye sordu.

Farklı sendikalardan edinilen bilgiler doğrultusunda; kamuoyuna çağrı yaparak ILO Ankara Ofisi önünde eylem hazırlıkları yaptığı öğrenilen HEP-SEN’in uluslararası bir kuruluş önünde bir eylemsellikte bulunup bulunmayacağı ise merak ediliyor.