Yaklaşık 10 yıl öncesine göre sağlık çalışanlarının maaşları, polis ve asker maaşlarıyla aynı seviyedeyken bugün bekçi ve işçi maaşlarının bile altında kalmış durumda. Bu durumun, farklı meslek gruplarının maaşlarını karşılaştırarak bir emek yarıştırması gibi algılanmasını istemiyoruz. Ancak geçmişte öğretmen, polis ve asker maaşlarıyla kıyaslanan sağlık çalışanlarının bugün bekçi ve temizlik personeliyle kıyaslanması, üzerinde düşünülmesi gereken birçok açıyı ortaya koyuyor.

Sağlık sektöründe görev yapan profesyonellerin, yaptıkları fedakarlıklar ve verdikleri emekler göz önüne alındığında, hak ettikleri değeri almaları konusunda bu bordrolar yayınlanmaktadır.

Sağlık personellerinin tamamı emekliliklerine yansımayan maaşları bugün 13700 ile 16800 TL arasında değişmektedir. Ayrıca teşvik ve taban isimleriyle personele verildiği söylenen 500 TL ile 1500 TL arasında değişen ek ödemeler, sağlık personeline gerçek anlamda fayda sağlamamaktadır. Bu ödemeler bugün verildiği halde yarın ne olacağı belirsizdir ve sağlık çalışanlarının geleceğini güvence altına almamaktadır.

Sağlık personelleri, seslerini duyurmak için her platformda mücadele ediyorlar. Onlar, parça parça verilen ücret artışları yerine diğer memurlar gibi TEK KALEM MAAŞ için seyyanen zam taleplerini dile getiriyorlar. Ancak tüm kesimler, bu taleplere kulak tıkayarak sağlık personellerini yoklukla mücadele etmeye devam ettirdi. Sağlık personellerinin yaşadığı zorlukları görmezden gelerek sorunları çözmek yerine 3 maymunu oynamaya devam ediyorlar.

@Hemşireyizbiz sayfasında yayınlanan Haziran 2023 dönemine ait güncel hemşire maaşları şu şekilde oldu:

hemsire-maasi-yeni8-yillik-hemsire-maasi6-yillik-hemsire-maasihemsire-maasi-yeni-2026-yillik-hemsire-maasi-36-yillik-hemsire-maasi-2lisans-hemsire-maasi6-yillik-hemsire-maasi-56-yillik-hemsire-maasi-4hemsire-maaslari