Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Kuzugrup Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın halka arzından elde edilen gelirle yeni yatırımların gerçekleştirilmesi planının önemini belirtti. Bu yolla dağıtım alanını genişletmeyi amaçladıklarını ifade etti. Kuzugrup GYO'nun halka arzının gong töreni, Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Kuzugrup GYO Yönetim Kurulu Başkanı Özen Kuzu, Tera Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Emre Tezmen ve Borsa İstanbul yöneticilerinin katılımıyla Borsa İstanbul'da gerçekleştirildi.

Halka arza 2 milyondan fazla katılımın olduğu ve bu süreçte toplam büyüklüğünün 1 milyar liranın üzerine çıktığı bildirildi. Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun'un ifadesine göre, Kuzugrup GYO bu başarıyla birlikte daha geniş bir alanı kapsayarak büyümeye ve yeni yatırımlarla değer katmaya devam edecek.

YATIRIMCI SAYISI 2 MİLYONU AŞTI

Kuzugrup Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Borsa İstanbul Yıldız Pazarı'nda işlem görmeye başlamasıyla 2 milyondan fazla yatırımcının ilgi odağı oldu. Toplamda 1 milyar TL'nin üzerinde halka arz büyüklüğüne ulaşan bu başarılı süreç, Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun'un ve şirket yönetiminin teşekkürleriyle taçlandı.

Kuzugrup GYO'nun halka arzından elde edilen gelirle yeni yatırımlarını gerçekleştirme hedefini paylaşan Korkmaz Ergun, halka arzın başarılı sonuçlanması için emek harcayan herkese teşekkür etti. Ergun, "Kuzugrup GYO'ya 'Borsamız ailesine hoş geldiniz' diyor, sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Ergun, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının yatırımcılara gayrimenkul alanında likit bir piyasada yatırım yapma ve portföy çeşitliliği oluşturma fırsatı sunduğunu belirtirken, Kuzu Grup'un bu kararıyla büyümeye ve yeni yatırımlara devam edeceğini vurguladı. Ergun, Kuzu Grup'un turizm ve otelcilik yatırımlarıyla ülkeye katkı sağladığını ve bu stratejik adımın şirketin kurumsallaşma yolundaki önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.

Özen Kuzu ise Kuzu Grup için tarihi bir gün olduğunu belirterek, Kuzugrup GYO'nun halka arzının şirketin geleceği açısından büyük bir adım olduğunu dile getirdi. Bu dönüm noktasını sürdürülebilir başarının teminatı olarak gördüklerini aktaran Kuzu, yatırımcılardan gelen ilginin kendilerini gururlandırdığını söyledi.

"EN FAZLA TALEP ALAN HALKA ARZLAR ARASINA GİRDİ"

Halka arzlarına 5,6 kat gibi rekor bir talep geldiğini vurgulayan Kuzu, şu değerlendirmede bulundu:

"Katılımcı sayısı 2 milyon 114 bin 922 oldu. Böylece Kuzugrup GYO, son dönemde gerçekleştirilen halka arzlar arasında yatırımcılardan en fazla talep alan halka arzlar arasına girdi. Tüm yatırımcılarımızın ilgisine ve güvenine teşekkür ederiz. Bundan sonraki süreçte halka arzla birlikte hem kurumsallaşmada hem de yeni projelerde çok daha güçlü biçimde ilerleyeceğimizi vurgulamak isterim.

Kuzugrup GYO'nun portföyünde İstanbul Ataköy'de yer alan JW Marriot Marmara Sea İstanbul bulunuyor. 2022 yılında faaliyetine başlayan bu otelimiz ile dünyanın en güçlü otel zincirlerinden birinin Türkiye'de bir yatırımını daha hayata geçirmesine vesile olmuş ve İstanbul'a değer katan bir eseri hayata geçirmenin de gururunu yaşamıştık. Şimdi de bu esere paydaşlarımızı da ortak ediyoruz. Halka arzımızdan elde edeceğimiz kaynağı hem bu otelimizin yatırımında hem de bu alanda yeni yatırımlarda kullanacağız. Gelecekte de benzer konseptte farklı projeler geliştirerek ülkemize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında; Türkiye Yüzyılı'nda ülkemize değer katmak ve yatırımcılarımıza kazandırmak için var gücümüzle daha çok çalışacağız."

Tera Yatırım konsorsiyum liderliğinde 21-22-23 Ağustos tarihlerinde 20,76 TL fiyat üzerinden talep toplanan halka arzın büyüklüğü 1 milyar 38 milyon TL oldu. Halka arz sonuçlarına göre, sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla halka arz edilen 50 milyon TL nominal değerli payların 5,6 katına denk gelen 280 milyon 244 bin 19 TL nominal değerli talep geldi.

Yurt içi bireysel yatırımcılara nihai tahsisat tutarının yaklaşık 5,7 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara nihai tahsisat tutarının yaklaşık 9,1 katı ve yurt dışı kurumsal yatırımcılara nihai tahsisat tutarının yaklaşık 2,6 katı talep alındı. Bu kapsamda yurt içi bireysel yatırımcılardan 2 milyon 114 bin 770, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 139, yurt dışı kurumsal yatırımcılardan 13 başvuru yapıldı. Böylece toplam 2 milyon 114 bin 922 adet başvuru ile Kuzugrup GYO, son dönemde gerçekleştirilen halka arzlar arasında yatırımcılardan en fazla talep alan halka arzlar arasına girdi. Payların yüzde 55'i yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 20'si yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 25'i ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara dağıtıldı. Şirketin halka açıklık oranı ise yüzde 25 oldu.

Kuzu Grup'un halka açılan ilk şirketi olan Kuzugrup GYO, "KZGYO" koduyla Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görmeye başladı.