PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Recep Akdağ: 'Ben 5 dakikada hasta bakamam'

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Kasap'ın sorusu üzerine "Ben 5 dakikada hasta bakamam." dedi.

Gündem 22.03.2022, 22:35 22.03.2022, 23:18 Zeynep Elmalı
Recep Akdağ: 'Ben 5 dakikada hasta bakamam'

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili kanun teklifinin TBMM Sağlık Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında muayene süresi tartışması yaşandı.

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili kanun teklifinin TBMM Sağlık Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında muayene süresi tartışması yaşandı. CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, muayene sürelerinin beş dakikaya indirilmesini eleştirerek, “Siz Sayın Bakanım beş dakikada bir hastaya özel yükümlüğünüzü nasıl yerine getirebilirsiniz” diye sordu. Komisyon Başkanı Recep Akdağ, "Ben getiremem” yanıtını verdi. Akdağ, “10 dakika da yetmez 20 dakikaya da çıkarmaya gayret etmek lazım” dedi.

AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam’ın ilk imzacısı olduğu ve 110 milletvekilinin imza attığı 17 maddelik ‘Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ iki tali komisyonda görüşüldü. Teklif önce Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda daha sonra da Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda ele alındı.

ŞAHİN: “ARTIK ALTINDAN KALKACAK DURUMDA DEĞİLİZ”

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Sağlık Bakanlığı da yapmış olan Komisyon Başkanı Akdağ’ı eleştirerek şunları söyledi:

“Devamlı şekilde sağlıkta şiddet yasası geliyor. Demek ki yapamıyoruz. Beceremiyoruz. Burada da eksiklik var…Milletvekili olarak devamlı telefonlarımız ‘randevu alamıyoruz, tedavi olamıyoruz’ diye çalıyor. Artık altından kalkacak durumda değiliz. Ve konuşmak durumundayız. Bunu bu şekilde kısıtlayarak olamaz. Sadece bu konuyu da ‘sağlıkta şiddetle ilgili burada kanun maddesi var. Bununla ilgili konuşalım’ demeyi de ben uygun bulmuyorum. Çünkü, vatandaşın yaşamış olduğu tüm sağlık problemini burada masaya yatırmak durumundayız. Çünkü, biz Meclis’iz. Meclis olarak bunu konuşmayacağız da ne zaman konuşacağız. Sayın Başkan sizin davranışınızı açıkçası bir hekim olarak yadırgıyorum…Bunlara duyarsız kalmanızı açıkçası kınıyorum.”

KASAP: “SAYIN BAKANIM BEŞ DAKİKADA BİR HASTAYA ÖZEL YÜKÜMLÜĞÜNÜZÜ NASIL YERİNE GETİREBİLİRSİNİZ”

CHP milletvekili Ali Fazıl Kasap, muayene sürelerinin beş dakikaya indirilmesine yol açan düzenlemeyi eleştirerek şöyle konuştu:

“Siz bu beş dakikada ‘hasta tam sağlığa ulaştım’ diyor. Siz sağlığa erişimi engelleyen bir sistem kurmuşsun…Bataklık var, biz sivrisinek ile uğraşıyoruz…Bizim en çok maruz kaldığımız orada sağlık sisteminde ben size açıkça söyleyeyim, darptan önce sözel saldırılar var…Hasta girip, çıkması, soyunması vesaire…çok zordur… Hasta orada tatmin olmadığı zaman zaten orada olay bitiyor. Biz bataklığı kurutmadıktan sonra istediğiniz sağlıkta şiddet yasasını çıkarın, istediğiniz malpraktis yasasını çıkarın maalesef çözüm olmayacaktır. Diyor ki, Türk Borçlar Kanunu’nda ‘doktor hastaya özel yükümlülüğünü yerine getirmek zorunda.’…Siz Sayın Bakanım beş dakikada bir hastaya özel yükümlüğünüzü nasıl yerine getirebilirsiniz.”

BAŞKAN AKDAĞ: 10 DAKİKA DA YETMEZ 20 DAKİKAYA DA ÇIKARMAYA GAYRET ETMEK LAZIM

Daha sonra Akdağ ve Kasap arasında şu diyalog yaşandı:

“- Başkan Akdağ: Ben getiremem

- CHP'li Kasap: Niye beş dakikaya izin veriyorsunuz?

Akdağ: Beş dakikada ben yapamam beş dakika diye de bir şey yok zaten

- Kasap: Sayın Bakanım 10 dakika da var mı?

- Akdağ: 10 dakika var

- Kasap: 10 dakikada siz bana çocuk beslenmesini anlatabilir misiniz?

- Akdağ: 10 dakika da yetmez 20 dakikaya da çıkarmaya gayret etmek lazım. Şimdilik 10 dakika…”

(Gerçek Gündem)

Yorumlar (9)
sağlıkçı 2 ay önce
Doktorların , sağlık çalışanlarının düştüğü buğünkü vahim durumun en büyük sorumlusu, birde komisyon başkanıymış vay halimize
Sağlık çalışanları 2 ay önce
Aman hocam sen hicbirseye bakma gözünü yiyim 10 sene baktın bizleri ne hale düşürdün eleman yaptın itibarsizlastirdin sağlığı 4,5 böldun toparlayana kadar canı çıktı aman ha sakın ha
Hekime 2 ay önce
Nasıl 5 dakika yok? Hastanelere randevusuz hasta da bakılacak diye yazı gönderen, günlük bakılması gereken hasta sayısını 70'e çıkaran biz miyiz? Randevu evet 10 dakika ama doktorun randevusuz hasta bakmamasına izin veriyor musunuz?
dişhekimi 2 ay önce
ya insana cinnet gecittirirsiniz bide yuzu kizarmadan bizlerle scratum geciyor
sağlıkçı 2 ay önce
efsane bakan yine konuşmaya çalışmış:)))))))))))))
Diş hekimi 2 ay önce
Sen zaten hasta bakmıyorsun..
hemşire 2 ay önce
askerimize saldıran hekimleri vatandaşlıktan atın
Trol 2 ay önce
Lan adı troll sen her haberin altına dangalak dangalak şeyler yazmaktan nasıl bir zevk alıyorsun.. düş artık yakamizdan bıktık senin bu halleri den.. sayın site yöneticisi arkadaş bu adamın yazdığı salakça şeyleri sende hâlâ neden yayınların bilmem.. var bir ortakliginiz sanırım
sağlık personeli 2 ay önce
sayın Akdağ performansı sen getirmedin mi performans çok hasta bak çok para al doktorlarda 2-3 dakikada bir hasta bakmaya başladılar ne denetim var ne soran var olacağı da buydu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?