Kamu Hastanelerinin İçi Yavaş Yavaş Boşaltılarak Hastalar Özele Yönlendiriliyor

Sağlıkta dönüşüm programıyla sağlıkta özelleştirmenin önünün açıldığını da sözlerine ekleyen Başkan Doç. Dr. Türkkan "Kamu hastanelerinin içi yavaş yavaş boşaltılarak hastalar özele yönlendiriliyor... Bu gidişat hiç iyi değil." dedi.

Gündem 28.09.2021, 07:32 Zeynep Elmalı
Kamu Hastanelerinin İçi Yavaş Yavaş Boşaltılarak Hastalar Özele Yönlendiriliyor

Şu an göz bebeğimiz dediğimiz kamu hastanelerinde bazı branşlarda hekim yok ne yazık ki...

Dolayısıyla hekim yokluğu nedeniyle söz konusu bazı poliklinikler kapalı!

Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, kamuda çalışan hekimlerin mesleklerini özgürce ifade edemediklerini iddia ederek, "Hekimler para için istifa etmiyor. Özel' Hastanelerde aldıkları ücretler kamudan çok yüksek değil. Çalışma koşulları, angaryalar ve en önemlisi de mesleki doyuma ulaşamadıkları için böyle bir tercihe yöneliyorlar..." dedi.

Veee...

"İstifalar yasaklansa hekim kopuşları olmaz..." diyen Başkan Doç. Dr. Türkkan ilginç ve çarpıcı bir konuya dikkat çekerek şunları söyledi:

"Hekim istifaları özel sektördeki hekim sayısını arttırıyor. İstifalar bu şekilde devam ederse özelde hekim piyasası oluşacak. Bu da hekimin ucuz emek gücü olmasına ve sonrasında da hizmet kalitesinde düşmeye neden olabilir... Bu durumdan en çok etkilenecek olan düşük kalitede hizmet sunulan toplum olacaktır..." 

Sağlıkta dönüşüm programıyla sağlıkta özelleştirmenin önünün açıldığını da sözlerine ekleyen Başkan Doç. Dr. Türkkan "Kamu hastanelerinin içi yavaş yavaş boşaltılarak hastalar özele yönlendiriliyor... Bu gidişat hiç iyi değil. Ekonomik sıkıntı yaşayanlar nitelikli ve kaliteli sağlık hizmetine ulaşmakta zorlanabilir. Bu da sağlıkta eşitsizliği beraberinde getirerek toplumda iç barışın bozulmasına neden olabilir... İstifalara göz yumuluyor..." şeklinde ifadelere yer verdi.

***

Ha bu arada kamu hastanelerinde birçok hekim olası bir şiddete maruz kalmamak ve milyonlarca liralık tazminat davalarıyla karşılaşmamak için riskli vakaları ameliyat yapmak istemiyor...

Şimdii...

Söz konusu istifalar sadece ilimizde yaşanmıyor, ülke genelinde var.

Pekii...

Bu kadar istifa birilerinin dikkatini çekmiyor mu?

İstifaların önüne geçmek için bir planlama veya yeni bir düzenleme düşünülüyor mu?

Boş kalan hekim kadrolarının yerine yeterli atamalar yapılacak mı?

Amaç ne, nereye böyle?..

Sağlık her şeyin başı değil mi?

Lale Akasoy-Yeni Dönem

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
!!!!!!!! 3 hafta önce
KISACA KAMU HASTANELERİ ÖZELLEŞTİRMEYE DOĞRU HIZLA İLERLİYOR. BU HEP BÖYLE OLMUŞTUR.ÖNCE İÇİNİ BOŞALT. MADDİYAT OLARAK BİTİR.SONRA YÖNETİLEMİYOR,DE. EN SONUNDA PSİKOLOJİK HAREKAT OLARAK,MİİLETİN SIRTINA YÜK BU KURUMLAR,DENİR. SONUN DA VELADDALİN AMİN. ÖZELLEŞTİRME VE SATIŞLAR. DURMAK YOK TOSLAMAYA DEVVAM!!!!
abbas 3 hafta önce
Doğru tespit sağlık bakanlarının yada devlet büyüklerinin hastaneleri olursa sonuç ortada tüm vatandaş bu iktidar partisinin 10 yılı iyiydi diyor niçin aceba örneğin özel hastanelere bir düzen getirilmişti hastalar belli farkla isterse gidebiliyordu ama tercihini devlet hastanelerine yapıyordu kronik hastalar ilaç katkı payından muaf dı şimdi hem fark çıkıyor hem ilaç yok piyasada aylarca salofalk granül örnek istiyorsanız sonuç nasıl olur bilmiyorum...
Kamu hast A A. 3 hafta önce
HER TARAF KOMİSYONCU ÇAKAL DOLU.
CovidAcil 3 hafta önce
Bakan Efendinin Hastaneleri Para Basıyor!
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?