Bu Ülkede Boğazına Jilet Atılan Doktor Var!

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “pregabalin” etken maddeli ilaç yazılmasını isteyen hastanın isteği geri çevrilmesi üzerine hasta FTR bölümündeki asistan hekimin boğazını jiletle kesti! Atar damarının 1 mm yanına isabet eden jiletle yaralanan doktor ameliyata alındı. Saldırıya tepki gösteren hekimler twitter başta olmak üzere sosyal medya platformlarında seslerini Bakan Fahrettin Koca’ya duyurmaya çalışıyor.

Bu Ülkede Boğazına Jilet Atılan Doktor Var!

#ÖLÜRSEMİYİLEŞTİREMEM

Sağlıkta şiddeti önleme ile ilgili Sağlık Bakanı tarafından bildirimi yapılan eğitim kitapçığının bir kısmını yeniden gözden geçirmekte fayda var.

ÖFKENİZİ YÖNETEBİLMEK İÇİN;

 • derin nefes alın
 • ayakta durmak yerine oturmayı tercih edin
 • sessiz kalmaya çalışın
 • su için
 • sizi en çok mutlu eden anı hayal edin
 • olumsuz genellemelerden kaçının
 • iletişimin kontrolünü bırakmayın
 • mümkünse espri yapın
 • mümkünse farklı bir bakış açısı getirerek çözüme odaklanın
 • konunun kişisel bir hal almasına izin vermeyin
 • bir meslektaşınızdan-arkadaşınızdan yardım isteyin
 • öfkelenilen alandan ayrılın

Maalesef sağlık çalışanları yalnız bırakılmıştır, korunması yoktur, defalarca benzer olaylar yaşanmasına rağmen hala önlemler alınmamıştır. Sağlık çalışanlarına espri yapın gibi öneriler onları bu cendereden çıkarmaya yeterli mi? Soruyoruz!! 

Sağlık çalışanları her sabah işe giderken "Acaba bugün başıma ne gelecek?" sorusuyla mesaiye başlamak zorunda bırakıldılar. Bu ülkenin sağlık çalışanlarının her sabah yaptıkları bu. Peki bu psikolojide bir çalışan ne kadar verimli olabilir? 

O şah damarına bir iki milim kalan doktorun bu durumunu gören sağlıkçılar, Şah damarları kesilmeden; bir gün "bugün o işe gitmiyorum" dediklerinde bunun sorumlusu kim olacak? Soruşturmalarla zorla mı çalıştıracaksınız Sayın Bakan?

Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'nde Anestezi Doktorlarından Eylem! haberimiz için tıklayınız.

SAĞLIKTA ŞİDDET DEĞİL, SAĞLIK TERÖRÜ!

TIKLAYIN

Yaşanan bu olayların adı sağlıkta şiddet olarak tanımlanamaz. Çünkü bu sağlık terörüdür. Belirli bir grubun yine belirli bir gruba karşı yıldırmaya yönelik sistematik şiddet eylemleri bütününe Terör denildiğine göre, konuyu saptırmaya, basitleştirmeye gerek kalmadan bunun adına sağlık terörü denilmelidir. Nasıl ki bu ülkede kolluk güçlerimize ve sivil vatandaşlarımıza karşı pkk terörü, kadınlara karşı erkek terörü varsa bu insanların yaptığı da sağlık teröristliğidir.

Bunun adı artık sağlıkta şiddet falan değil bunun adı sağlık terörüdür. Belirli bir grup tarafından yine belirli bir grubu yıldırmaya yönelik sistematik şiddet eylemleri bütününe terör denir. Hiç de terörizmi anlamından saptırıp basitleştirmek değildir bu. Nasıl ki bu ülkede kolluk güçlerimize ve sivil vatandaşlarımıza karşı pkk terörü, kadınlara karşı erkek terörü varsa bu yaratıkların yaptığı da sağlık teröristliğidir. Zanlı direkt doktorun boğazını keserek kasten öldürmeye yönelik harekete geçtiği bu kadar ortadayken, gereken en ağır cezaya çarptırılması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı artık populizmi bırakıp, doktorların maaşlarını hastaların vereceği puana göre düzenlemeyi tartışmak yerine derhal gerekli düzenlemeleri hayata geçirmelidir.

Tabipler Birliği de solculuk oynamayı bırakarak biraz tebabetle, asistan doktorların ağır çalışma koşullarıyla ve bu şiddet olaylarına kafa yormayı biranevvel gündemine almalıdır. 3-5 adamın hegomanyasında birliğinde siyasi açıklamalar yaparak gündem olmak yerine, sağlıkta şiddet için getirdikleri önerilerle manşet olmalıdırlar. 

HASTANELERDE X-RAY CİHAZLARI GÜNDEME ALINMALI!

Yaşanan bu olaydan bağımsız olarak şu soruyuda sormak istiyoruz! Teröristin birinin beline bombayı bağlayıp hastanenin içinde patlatması ihtimaline karşı emniyet ne gibi önlemler almıştır? Resmi olmayan rakamlara göre son bir yılda 20 bine yakın sağlık çalışanının görevini başındayken saldırıya uğramış olduğunu düşünürsek, bu kadar yüksek risk altında çalışan sağlık çalışanları için ne gibi güvenlik önlemleri alınmıştır? Bugün AVM’lerde bile metal dedektörler, x-ray cihazları varken hastanelerde bu konuda ne gibi önlemler alınmıştır? Bu ülkede hastaneler AVM’ler kadar önemli değil mi?

DÜNKÜ OLAYIN DETAYLARI! 

İzmir’de Hastanede Dehşet! Hasta Sağlık Çalışanının Boğazını Kesti! haberimizle ziyaretçilerimize duyurduğumuz elim hadise, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün saat 15.00 sularında gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta diz ağrısı nedeniyle Asistan Dr.Kadir Songür tarafından kendisine ilaç yazılan Bayram K, iddialara göre. “Yazdığın ilaç ağrımı geçirmezse, o zaman görürsün” diyerek, hastaneden ayrıldı. Aynı hastanın dün hastaneye gelerek jiletle doktoru yaraladığı iddia ediliyor. Yaralanan asistan hekimin durumunun iyi olduğu, ilk müdahalenin çalışma arkadaşları ve hastanenin Plastik Cerrahi bölümünde yapıldığı öğrenildi. Saldırıya uğrayan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bölümü asistanı Kadir Songür, hayati tehlikeyi atlattı. 

Saldırının ardından polis hastanede güvenlik önlemleri almak için olay yerine gelse de, zanlının polisin gelişinden önce kaçtığı daha sonra polis ekiplerince yakaladığı bildirildi.

Zanlının, olaydan 3 gün önce aynı ilaçtan ötürü başka bir hekimin polikliniğine girerek terör estirdiği fakat hekimin orda olmamasından dolayı eşyalara zarar vererek ayrıldığı iddia ediliyor.

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 11:01

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçılar
saglıkçılar - 6 ay Önce

Sağlık sen biz çalışanların durumunu halini bilmiyor mu zannediyorsunuz bal gibi biliyorlar ama kendilerinin eşlerinin dostlarının koltuklarından makamlarından olmamaları için hükümetle ters düşmeye yürekleri yetmiyor kısaca gücün yanında oluyorlar isteseler bunca calisanla greve gitseler iş biraksalar bir günde bütün meseleler çözülür çünkü bu sagliktir hiç bir aksaklığa ertelemeye gelmez millet ayaklanır ama saglik sen sorunları çözmek istemiyor çözüm olunca kendilerine ihtiyaç kalmayacaklarini biliyorlar kısaca sendikanın elinde oyuncak olmayın arkadaşlar sorunları çözmek isteyen bir sendika yıllardır konuşarak değil masaya yumruğunu vursa bu iş biter ama kendi saltanatlari için bizleri feda ediyorlar.eski bir sağlık sen ci

SAĞLIK SEN sizlerden sağlık çalışanları olarak kişilik karekter duruş vb vb işler istemiyoruz bizlere sizlerin karakteri şahşiyeti duruşun lazım değil herkesin duruşu kendine bu laflar karın doyurmuyor semih bey duruş sergilediniz de ne oldu ne kazandınız söyle bakıyım .
17 yıldır vatan millet fedakarlık dediniz sesimiz çıkmadı hiç bir iş başaramadınız bunu da bu şekilde örtmeye çalışıyorsunuz ama diğer kurumlara gelince ekonomi zor da demediler öğretim elemanlarına 2000 tl askerlere 400 tl ile 900 tl zam yargıya 2000 tl üzeri zam işçilere dünyanın zammı vbvb tek bizlere iyileştirme yapılmadı semih bey hikaye anlatma sen bizlerin kamuda en düşük maaşı alan bizlerin maasını özlük haklarını dönereini servisini 3600 ek göstergesini sabitin emekliliğe yansıtılmasını hallet düzelt banene senin sendikanın duruşundan bu gidişle başkanlığı sıra süreceğe benzer sende artık asıl işine röntgen teknisyenliğe geri döner flim çekersin artık bizlerin aldığımız maasıda alırsın artık bu maaşla geçinmek zor olacak ama alışırsın artık şimdiki aldığın maasa benzemez

bu mesleği seçtiğim güne… ulan benle beraber işe başlayan 15 yıllık polis arkadasım 6500 tl den aşağı maas almazken astsubay arkadasım 8000 tl asağı maaş almazken benim hersey dahil elime gecen 4600 tl varmı böyle birsey zamanında dönüp bakmadığımız meslekler bizlerin maasını 2 ye katladı.yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl maas alıyor bu ülkede.zabıtası 5500 tl öğretmeni 6000 tl vaizi 8000 tl imamı 4500 tl alıyor.madem bu meslek bu kadar değersiz madem ihtiyac yok kapatın bu bölümleri herseyi doktorlar yapsın Hasta hakları dediler ağzımıza sic….lar şimdi de bu oh ne güzel . öğretmen ler için performans sistemi gelecekti hepsi itiraz etti şimdi gündemde bile yok memursen değil öğretmen sen olmuş sağlık sende bunun altında eziliyor hiçbir kazanım yok iken elimizde ne varsa alıyorlar yazıklar olsun bu meslekten bu bakanlıktan iğreniyorum imkanım olsa başka kuruma geçer 8,5 mesaimi bilirim
.
Diğer kurumlarda neden böyle birşey yok memnuniyet sadece hastanelerde var bir vatandaas olarak örneğin adliyede mahkemen var hakim 3 ay sonra ,5 ay sonra kafasına göre gün verirken vatandaşın işi gücü yok mu memnunmu diye sorulmazken sağlıkta tam zıttı var,öğretmenler için performans sistemi gelecekti veliler öğretmenlere puan yani memnuniyet derecesi uygulanacakti bir itiraz ettiler kaldırıldı neden ,maliyeye git tarıma git kısaca bütün kurumlarda vatandaş memnunmu değil mi yasası yok iken it azarlar gibi azarliyorlarken bunlara birşey yapılmazken biz sağlık çalışanlarına zulüm ediliyor perpormansiniz batsın doneriniz batsın zaten son 7 senedir döner alamıyoruz bu gidişle maaşlarda kesinti yapmaya başlayacaklar sağlık sen bunlar hep senin ve üyelerinin sessiz kalmasından dolayı oluyor bir gün sadece bir gün iş bırakılsa greve gidilse .artık bu mesleği yapmaktan iğreniyorum masa başı düz memur ol daha iyi

Degerimizin kiymetimizin bilinmesinin muhatap alinmamizin tek çaresi greve gitmek iş bırakmaktır bundan yıllar önce yüzlerce polis nasıl meydanlarda yürüdüler ise bizlerede sıra gelmiş görünüyor kamuda en düşük maaşı alanlar olarak o zaman yapabiliyorlar yapsinlar doktorlar ameliyat larini,baksinlar hastalarına yapsınlar tedavilerini de görelim yapılması gereken hemşire ve sağlık memurlarının toplum sağlığı yani erkek hemşirelerin maaşlarını ve özlük haklarını yüksekmektir.,hasta demek doktor hemşire sağlık memuru demektir gerisi angaryadir tedavilerini yapan hasta ile birebir ilgilenen kişilerdir.adam laborant hastayı görmez hasta yakinini görmez materyal üzerinde makine ile çalışır işi makine yapar olacak ismidir her çalışanı aynı saymak,o zaman hastaları görmeyen çalışanların perpormansini nasıl olcaceksiniz sıfır döner alacak demektir kim puan verecek kapalı kapılar ardında çalışan kişilere

SIRADAKİ HABER