Bakan Koca: Sağlık Çalışanlarımıza Seslenmek İstiyorum

"Geçtiğimiz günlerde sizleri yakından ilgilendiren konularda bilgiler vermiştim. Netice alınıncaya kadar bu konuların takipçisi olacağım. " demiştim diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, asistan hekimlerin nöbet konusuna değinirken ayrıca "sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor. " dedi.

Gündem 03.11.2021, 22:59 03.11.2021, 23:03 Zeynep Elmalı
Bakan Koca: Sağlık Çalışanlarımıza Seslenmek İstiyorum

Sağlık çalışanlarımıza seslenmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sizleri yakından ilgilendiren konularda bilgiler vermiştim. Netice alınıncaya kadar bu konuların takipçisi olacağım. Geçtiğimiz günlerde 81 ilimizin il sağlık müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullarda sürdürülmesini istedim. Çeşitli illerimizin il sağlık müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle durumu yakından takip ediyorum.

En geniş anlamda sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor. Büyük emeklerle yetişen sağlık personelimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en iyisiyle buluşturmak için düzenlemelerin tamamını yakından izliyor ve netice alacağımızı görüyorum.

Uzmanlık asistanlarının çalışma koşulları ile ilgili başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Konuyu tüm yönleri ile ele alıyoruz. Tüm tarafların fikrine, tecrübesine ve görüşüne müracaat edeceğiz. Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her konuda ortak akla katkı sunacak her katkıyı son derece değerli görüyorum. Daha iyi eğitim alan ve daha iyi koşullarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik seviyemizin önemli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum. Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini daha önce vermiştim. Bu konuda da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla aramıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını ifade etmek isterim. Mülakat yapmadan sadece KPSS sınavı sonuçlarına göre yerleştirme yapacağız.

Ülkemizin gururu yerli aşımız Turkovac’ın seri üretime geçmesi için halen gönüllülere ihtiyacı var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası iki doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımız hatırlatma dozu için gönüllü olmak üzere en yakın şehir hastanemize müracaat edebilir, enabiz.saglik.gov.tr adresinden ya da e-nabız mobil uygulamasından gönüllü olabilirler. Gönüllü olun, kendi aşımızın sahibi olalım.

Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantımızda ise yine bazı önemli kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar;
a) 60 yaş üzerindeki vatandaşlar
b) 18-60 yaş arasında olup  kronik hastalıkları olanlar
c) Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

2. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Dr. Fahrettin Koca
T.C. Sağlık Bakanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (28)
Laf çok icraat yok 4 hafta önce
Verilecek sözlere karnımız tok. İcraat isteriz.
Sağlıkçılar 4 hafta önce
5 yıldır aynı nakaratlar seçim geldi sizden önceki bakanlarda aynı vaatleri vermisti ama gelip geçtiler yine aynısı olacak gibi
kadir inanır 4 hafta önce
5 yıldır aynı cümle "Çalışmalarımız devam ediyor." Sizce personel özlük hakları açısından en kötü bakanlık hangisidir? 5 yıldır Sayın Bakanımız özlük hakları düzeltseymiş ya elini tutan mı varmış. Hatta istese hemen düzeltebilir. Demek ki bu sözlere ancak kadir inanır :(.
Ecsen 4 hafta önce
Ben inanmıyorum... 1.25 kuruş döner sermaye yatıran bir bakanlık....biz söylemeye utanıyoruz...artık...ama tüm yöneticilerin garanti MAAŞI VAR
ALİ 4 hafta önce
boş laf yıllardır devam ediyor istesen bir günde çıkarırsın
Pharmacist 4 hafta önce
Bir kurum bir eczacısı olarak mühendis-mimar kadar maaş alsam yeter diyorum. İlk onbinle bölüme gir, oku ve yediyüz usd maaş al.
4 yıllık bölümlerden mezun olanlar ‘’sağlık bakanlığında’’ benden bin küsür lira fazla mayış alıyor.
CovidAcil 4 hafta önce
Eczacilarin kasiyerden farki var mi?
Kendilerini saglikci sanmalari cok trajikomik!
Sağlık memuru 4 hafta önce
Tek kalemde diğer memurlar gibi (öğretmen polis imam) hakettiğimiz emekliliğimize yansıyacak MAAŞ ı istiyoruz.
Hüsran 4 hafta önce
Ne demezsin sayın bakanım. Bakanlığımız eylül dönemi ek ödemesini komisyon kararını hiçe sayarak dağıtılabilir oranı yasal sınırı aşmadığı halde çoğu hastanelerin dağıtma oranını keyfi düşürdü. İstersen ek ödeme daire başkanına sor.
Sağlıkçı 4 hafta önce
Sayın bakan hep konuşuyorsunuz hiç icraat göremiyoruz yalnız bu boş vaatleriniz tüm sağlık çalışanları olarak size elektrik yol su olarak geri dönecek bizde zamanını bekliyor soylediklerinize gülüp geçiyoruz artık ..
sema 4 hafta önce
insanca yaşayabilecek bir düzeyde bir ücret istemek çok mu kötü. YAHU ARTIK YETER, NEDEN ALLAH BİZİ HEP YOKLUKLA SINIYOR.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?