Kamu Sen'in Talepleri: Kahveci, Zam Görüşmelerinde Detayları Açıkladı"

Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memur ve emekli kesimini ilgilendiren zam görüşmelerinde taleplerini şu şekilde sıraladı: 2024 yılına yönelik ilk altı ay için yüzde 40 artış talep ediyoruz. Ayrıca, yüzde 10'luk refah payının da ilave edilmesini istiyoruz. İkinci altı ay için ise yüzde 30 artış talep ediyoruz. Bu yılın toplam talepleri, kümülatif olarak yüzde 100,2'ye denk geliyor. 2025 yılı için ise birinci altı ayda yüzde 20, ikinci altı ayda yüzde 20 ve yüzde 10 refah payı talep ediyoruz.

Maaşım Az Diyen Doktor Mahkemeyi Kazandı! Maaşım Az Diyen Doktor Mahkemeyi Kazandı!

Kamu Sen'den Zam Talebi: Memur Maaşlarının Yükseltilmesi Hedefleniyor"

Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yapılan açıklamada, talepleri doğrultusunda gerçekleşirse, 2024 yılı itibarıyla Ocak-Temmuz döneminde en düşük memur maaşının 32 bin 148 liraya ulaşacağını ve yıl sonunda 41 bin lirayı aşacağını belirtti. Yoksulluk sınırının 35 bin liranın üzerine çıktığı göz önünde bulundurulduğunda, bir sonraki yıl itibarıyla yoksulluk sınırına ulaşılacağını dile getirdi.

Talep edilen zamların hayata geçirilmesiyle, ortalama memur maaşının 2024 yılı itibarıyla 38 bin 578 liraya ve yıl sonunda 50 bin 152 liraya yükseleceği öngörüsünde bulunuldu. Ancak, Kamu Sen Başkanı, en düşük devlet memuru maaşının hedeflenen 22 bin liraya tamamlanamadığını belirtti. Yeni göreve başlayan bekar bir memurun maaşının 20 bin 350 lirada kaldığını vurgulayarak, bu tutarın 22 bin liraya tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.