Doğruyol, Memur Sen'in 2010 yılındaki referandumda, "Memurlara toplu sözleşme geliyor. Evet oyu verin" şeklinde çağrı yaparak tüm memurlardan oy istediğini ve referandum sonucunda memurların zaferi olarak nitelendirilen toplu sözleşme kanununun bugün aynı sendika tarafından yetersiz görüldüğünü vurguladı.

Genel Başkan Ahmet Doğruyol, bu noktada şu soruları sordu: "Kanun yetersiz mi? Elbette yetersiz. Ancak, biz o günlerde böyle bir kanun olmaz derken, sizin görmek için 13 yıl mı geçmesi gerekiyordu?" Doğruyol, toplu sözleşmede hükümet ve sendikaların anlaşamaması durumunda hakem kuruluna gidildiğini ve bu hakem kurulunun yapısının çoğunluğunun hükümet tarafından oluşturulduğunu belirterek, memurlar lehine bir sonuç çıkmasının zor olduğunu ifade etti.

Gerçek Rakamlara Doğru Bir Yöneliş Var

Reel ekonomik veriler olmasa dahi kısmen gerçek rakamlara doğru bir yönelişin olduğunu dile getiren Doğruyol, “Enflasyon rakamları ortada. Nasıl yetkili olduklarını tüm memurlarımızın bildiği, memur sendikalarında bulunan 11 işkolunun 11’inde de yetkili olan, Memur sen’in 2024 ve 2025 yılları için toplu sözleşme talepleri; 2024 yılı için, her üç ayda bir zam talep ederek, birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10. 2025 yılı için ise, 6 şar aylık dönemlerde, ilk 6 ayda refah payı da dahil olmak üzere ilk 6 ayda yüzde 25, ikinci 6 ayda yüzde 15 zam istemiş. Peki Memur Sen’in taleplerinin karşılığında hükümetin ilk teklifi ne olmuştu? 2024 ilk 6 ayı için yüzde 14, ikinci 6 ayı için yüzde 9, 2025 in ilk 6 ayı için yüzde 6 ikinci 6 ayı için yüzde 5. Ne güzel değil mi? Yetkili sendikanın 2024 yılı için toplamda yüzde 87,8’lik zam talebinin  karşılığındaki teklif yüzde 24,2. 2025 yılı için ise yüzde 43’lük zam talebinin karşılığı teklifte yüzde 11. Hükümet memurlara ikinci teklifini ise dün yaptı. 2024 ilk 6 ay %15, İkinci 6 ay %10, 2025 ilk 6 ay %6, ikinci 6 ay %5.” diye konuştu.

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol: “Bu Toplu Sözleşmeden Bir Şey Çıkmaz”

Yetkili sendikanın 2024 yılı zam oranlarını her 3 ayda bir istediğini, 2025 yılında ise neden 2024 yılından farklı bir biçimde zam oranlarını 6 aya çıkardığının nedenini kimsenin bilmediğini söyleyen Ahmet Doğruyol şunları söyledi, ” Hepimizin bildiği gibi enflasyonist ekonomik ortamlarında enflasyonun faturasını sabit ücretliler ödüyor. İşçi, memur, emekli, asgari ücretli en çok etkilenen kesim. Ne olabilir? Eşel-mobil  sistemi. Yani maaşların her ay enflasyona göre düzenlenmesi. Sizce bu toplu sözleşmeden bir şey çıkar mı ? Çıkmaz. Yine Sayın Cumhurbaşkanı memur maaşları zam dönemlerin de, 3 verdim diyecek 3 verecek . 5 verdim diyecek, 5 verecek. Yani her iki yılda bir, bir ayınızı heba etmeyin. Önce toplu sözleşmeyle alakası olmayan kanunu değiştirelim ki, sağlıklı sonuç alınabilsin. Biz memurlar olarak, hükümetin verdiği zammı kabul etmeyip, hükümetin verdiği zamdan daha düşük maaş zammına imza atan yetkili sendikalar gördük. Biz memurlar olarak, toplu sözleşme

masasında enflasyon farkını unutan sendikalar gördük. Biz memurlar olarak şu kadar zam verilmezse toplu sözleşmeyi imzalamayacağız deyip, bir gece yarısı 0.5 zam artışına imza atan sendikalar gördük. Sendikaların üye sayılarında değişen bir şey oldu mu? Olmadı. Demek ki yetkili sendikalara destek veren memurlarımız sonuçtan memnun. Yetkili sendika üstlendiği misyonundan dolayı yapması gerekeni yapıyor da, her ne sebeple olursa olsun bir şekilde çalışanın hakkını hukukunu aramayan sendikalara destek veren memurlarımıza ne diyelim ki? Sendika demek; Çalışanın yanında çalışanın hakkını hukukunu koruyan demektir. Siyasi partilerin kontrolünde, sendikacılık olmaz. Bu gün olduğu gibi.”

bsha.com.tr