Türkiye'nin önemli ekonomistlerinden Selçuk Geçer, merakla beklenen yazısında doların geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Geçer, Euro'nun 30 lirayı aşmasının ardından dolarla ilgili tahminlerini paylaştı.

Geçer'in değerlendirmelerine göre, doların 35 liraya doğru ilerlediğini uzun süredir dile getiriyordu ve enflasyonla bile hesaplandığında asıl değerinin 35 liranın üstünde olduğunu vurguladı. Hatta vergi artışları ve zamlarla birlikte bu değerin biraz daha yükseldiğini belirtti. Geçer'in iddiasına göre, doların enflasyon karşısındaki değeri 38 ila 40 lira arasında seyredebilir.

PEKİ AMA NE ZAMAN?

Sizlerle dolar öngörülerimizi paylaştığımızda ilk gelen soru bu;

“Peki ama ne zaman?...”

 Yanıt

“Aslında hemen !..”

Çünkü enflasyon ortada… Ama şimdilik alıştıra alıştıra ilerlemeye çalışıyorlar. Önce sterlin 30 liranın üzerine gitti. Milletin gözü alıştı, şimdi de euro. Yarın öbür gün dolar 30 olunca kimse şaşırmayacak. Doğru bir strateji mi? Şimdilik “evet!”

Bu arada dolar 35 lira derken sadece enflasyonu baz alıyoruz. Oysa sevgili dostlarım, bu rakamın üzerine Türkiye’nin makro ekonomik gerçeklerini de koymak zorundasınız. 

Mesela; hiçbir ihtiyacı karşılamayan Merkez Bankası rezervlerini, 207 milyar doları geçmiş olan kısa vadeli borçları, şirket ve kamu kurumlarının döviz açıklarını, yerli ve yabancını parasını korumak için oluşturduğu döviz talebini, yılın ilk yarısında büyük bir açıkla biten bütçeyi, hızla büyüyen cari açık ve kapıda duran ödemeler dengesi krizini, yanlış para politikaları nedeniyle gerçekliğini kaybetmiş politika faizini, yüksek risk primini, dibe vurmuş kredi puanlarını…

Gördüğünüz gibi say say bitmiyor …

Eğer süreç doğru yönetilemez, geçmişte yapılan hatalar yinelenir ve işler kontrolden çıkarsa, dövizde bu fiyatları mumla ararız. Hatırlayın 5 Nisan 1994’te dolar bir günde neredeyse beşe katlamıştı. O nedenle Sayın Şimşek ve ekibi dövizin kontrollü bir şekilde, doğru değerine, en azından enflasyon karşısındaki değerine gitmesine izin veriyor.

Doğru değer enflasyona bakıldığında artık 38 ila 40 lira aralığı demiştik. Peki bu seviyelere ne zaman gelecek. Bana göre en geç eylül-ekim. “O kadar çabuk mu?” diyenlere ise verilecek tek cevap; geç bile kalındı.

DÖVİZ FAİZ KARARI ÖNCESİ NEDEN GAZA BASTI?

Gayet basit…

Merkez Bankası’nın geçen ay ki kararı gösterdi ki doları baskılamak uğruna şimdilik faizde aşırıya kaçılmayacak. Dolar istenilen, yani hem yabancı hem yerlinin ikna olacağı seviyeye kadar faiz daha kontrollü artırılacak. Muhtemelen bu toplantıda maksimum 400 baz puan çok daha yüksek ihtimal 200 baz puanlık bir faiz artışı olacak. Bence de bu artırımlar kararında olur. İşte piyasa tam da bu düşük yükselişleri fiyatlıyor. Dolayısıyla döviz yükseliyor.

gerçekgündem