Gözler, Türkiye'nin ekonomisinde atılacak adımlara çevrildi. Son seçimlerin ardından gerçekleşen ekonomi yönetimi değişikliği ile birlikte, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek atanırken, Merkez Bankası Başkanlığı'na ise Hafize Gaye Erkan getirildi. Bu değişiklikler, piyasalarda faiz politikasında olası bir değişikliği gündeme getirdi ve merak konusu oldu.

Merkez Bankası kararını gelecek hafta Perşembe günü açıklayacak.

Merkez Bankası'nın toplantısının kritik olacağını söyleyen Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, "Muhtemelen ortodoks politikalara dönmek için sıcak davranacağını tahmin edebiliyoruz. Soru dönüp dolaşıp ne kadar alanı olura geliyor. Önümüzdeki haftadaki toplantı çok kritik olacak, yeni başkan yeni ekip gelmiş, piyasalar zaten hep bir test ederler duruşunu." değerlendirmesinde bulundu.

Bu hafta Perşembe günü ise Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplanacak. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlık yapacak. Toplantıda Orta Vadeli Program'da yapılacak güncelleme de konuşulacak.

Cuma günü ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bankacılar ile bir araya gelecek.

Demiralp, "İçeriye gelen dövizi merkez bankasının çekmesi lazım, atmak yerine tam tersini yapıcaz, içeriye döviz nasıl çekicez? Türk lirasını nasıl cazip hale getiricez? Kendi varlıklarımızı geleyim karşılık alayım diyebilmeleri için faiz artırıcaz." dedi.

Ekonomi yönetimi 2024 ve sonrası için dökümanları hazırlamaya başladı. 15 Temmuz'dan itibaren bütçe için resmi görüşmeler başlayacak.

Ek bütçe için de çalışma yapılabileceği belirtiliyor.